اعتراض کشورهای عضو WTO به افزایش یارانه‌های حمایتی کشاورزی آمریکا

اعتراض کشورهای عضو WTO به افزایش یارانه‌های حمایتی کشاورزی آمریکا

آب و غذا - برخی کشورهای عضو WTO پس از اعلام ارائه کمک ۱۲میلیارد دلاری ترامپ به کشاورزان این کشور، بلافاصله این اقدام ترامپ را در کمیته کشاورزی این سازمان به چالش کشیدند.

به نقل از رویترز بسته کمکی ایالات‌متحده آمریکا که در ماه ژوئیه ۲۰۱۸ اعلام شد، قصد دارد از کشاورزان آمریکائی در برابر پیامدهای جنگ تجاری بین آمریکا با چین، اتحادیه اروپا و دیگر کشورها محافظت کند. اما دیگر اعضای سازمان تجارت جهانی خواهان شفافیت بیشتر در این باب هستند که این کمک چه مدت طول خواهد کشید و اینکه آیا این رویکرد آمریکا با قوانین این سازمان مطابقت دارد یا خیر؟! انتقاد این کشورها از این برنامه‌های حمایت‌ دولت آمریکا به این دلیل است که این عمل می‌تواند بر رقابت بخش کشاورزی آن ها تأثیر منفی بگذارد.

مجموعه‌ای از سؤالات برخی کشورها در مورد اقدامات اخیر امریکا پیرامون افزایش حمایت‌های کشاورزی به جلسه کمیته کشاورزی WTO در ۲۵ و ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸ ارائه شد. این سؤالات از کشورهای نیوزلند، ژاپن، هند، اتحادیه اروپا، کانادا و استرالیا بود که همگی خواستار جزئیات بیشتر در مورد این طرح امریکا بودند.

استرالیا سؤال کرد چگونه برنامه‌های حمایتی مختلف آمریکا مانند تسهیل بازار، خرید و توزیع غذا و تجارت کشاورزی با قوانین WTO متناسب خواهد بود؟! نیوزلند در مورد اینکه این بسته حمایتی، آمریکا را به سقف ۱۹.۱ میلیارد دلار یارانه مجاز کشاورزی نزدیک کند و بیش از یک‌بار تکرار شود ابراز نگرانی کرد!

آمریکا در مرحله اول حدود ۶ میلیارد دلار در اختیار کشاورزان خود قرار داده است، بنابراین استرالیا می‌خواست بداند ۶ میلیارد دلار مابقی این بسته چه چیزی را تحت تأثیر قرار خواهد داد و اینکه آیا این بودجه تحت برنامه‌ای مشابه قسط اول آن در دسترس قرار می‌گیرد یا خیر؟ ژاپن و کانادا نیز نگران بودند که پرداخت‌های تسهیل‌کننده بازار منجر به افزایش تولیدات کشاورزی آمریکا و متضرر شدن بازار این کشورها شود.

حمایت‌های بازاری آمریکا به تولیدکنندگان پنبه، ذرت، شیر، گوشت خوک، سویا ، سورگوم و گندم تعلق خواهد گرفت، اما کانادا نگران است که دامنه پوشش این حمایت ها محصولات دیگری را نیز شامل شود! هدف بسته حمایتی ۲۰۰ میلیون دلاری امریکا نیز ارتقاء تجارت و کاهش اثرات نامطلوب محدودیت های دیگر کشورهاست اما استرالیا و کانادا در سؤالات خود مطرح کرده‌اند که آیا آمریکا تضمین می‌دهد این بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری برای کمک به صادرات محصولات آمریکائی به بازارهای بین‌المللی مورداستفاده قرار نخواهد گرفت؟