انحراف در تسهیلات اشتغال روستایی ۱۴ درصد کاهش یافت

انحراف در تسهیلات اشتغال روستایی ۱۴ درصد کاهش یافت

آب و غذا

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: انحراف در استفاده از تسهیلات ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با اجرای چهار لایه کنترلی از ۲۰ درصد به ۶ درصد کاهش یافته است.

«عیسی منصوری» اظهارداشت: به منظور اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی مقررشد تا معادل ریالی ۱.۵ میلیارد دلار (۱۸هزار میلیارد تومان) از منابع صندوق توسعه ملی توسط بانک های کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید در اختیار کارآفرینان قرار بگیرد.
وی افزود: ارزش طرح هایی که از سوی بانک ها به مرحله انعقاد قرار داده رسیده، تاکنون ۷۵۰۰ میلیارد تومان بوده است که از این میزان ۶۵۰۰ میلیارد تومان در قالب اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی به متقاضیان پرداخت شده است.
معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: پرداخت تسهیلات در قالب مرحله سوم طرح اشتغال پایدار روستایی در ایام پایانی سال هم متوقف نمی شود.
منصوری با اشاره به استقبال متقاضیان از دریافت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی خاطرنشان ساخت :۱۸ هزار میلیارد تومان طرح جدید به بانکها معرفی کرده ایم.
این مسئول با تاکید بر ضرورت حمایت از اشتغالزایی برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و توانمندسازی آنها تصریح کرد: مقرر شده تا ۳۷۵۰ میلیارد تومان از منابع تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در اختیار متقاضیان نهادهای حمایتی برای ایجاد فضای جدید کسب و کار قرار بگیرد.

اولویت با طرح های نیمه تمام و متقاضیان نوسازی است
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اولویت بندی تسهیلات اشتغال پایدار روستایی گفت: در توزیع تسهیلات اولویت با طرح های نیمه تمام و واحدهای متقاضی برای نوسازی است.
منصوری افزود: این گروه از متقاضیان تسهیلات نباید مستقیم به بانکها مراجعه کنند بلکه باید از طریق سامانه «کارا» ثبت نام کرده و پس از طی مراحل اداری بانکها برای پرداخت تسهیلات به سراغ آنها خواهند رفت.
وی تاکید کرد: با توجه به تعیین رسته های فعالیت براساس مزیت های هر استان و شهرستانی برای دریافت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی بدون شک طرح های نیمه تمام و متقاضی نوسازی برای دریافت تسهیلات از این منابع نیز مشمول چنین قواعدی می شود.

چهار لایه نظارتی برای جلوگیری از انحراف منابع پیش بینی شد
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: توان شماری طرح ها، نمونه برداری استانی، نمونه برداری ملی و کنترل طرح ها از طریق سامانه «ناظر» چهار لایه نظارتی است که به منظور جلوگیری از انحراف منابع بانکی انجام می شود.
منصوری تاکید کرد: بازگرداندن کل تسهیلات، محاسبه ارزش تسهیلات با نرخ روز و دریافت سود ۱۸ درصد به جای ۶ درصد از جمله اقداماتی است که در مقابل انحراف تسهیلات اشتغال پایدار روستایی انجام می شود.
وی افزود: از آنجا که اصلاح شیوه استفاده از تسهیلات بانکی را دنبال می کنیم و به همین دلیل از شیوه «پایش» استفاده می کنیم نه «کنترل»، بخش عمده ای از انحراف تسهیلات بازگشته است.
معاون وزیر تعاون، کار رفاه اجتماعی اظهار داشت: اقدام های پایشی سبب شده تا میزان انحراف در تسهیلات اشغال پایدار روستایی از ۲۰ درصد به ۶ درصد کاهش پیدا کند؛ البته این رقم در برخی استان ها به یک درصد رسیده است.

مجلس شورای اسلامی تابستان پارسال با برداشت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی با هدف ایجاد اشتغال پایدار و فراگیر در مناطق روستایی و عشایری موافقت کرد و به دنبال آن، آیین نامه اجرایی آن اواخر آبان ماه به تصویب دولت رسید. 
این طرح از اواسط زمستان پارسال وارد مرحله اجرا شد و صندوق توسعه ملی نیمی از منابع مورد نظر را به حساب بانک های عامل واریز کرد.
چهار بانک عامل (صندوق کارآفرینی امید، بانک کشاورزی، بانک توسعه تعاون و پست بانک) به طرح های تایید شده در کارگروه های ملی و استانی وام پرداخت می کنند.

برچسب ها: تسهیلات اشتغال