تولید گل ارکیده برای کشور ارزآوری بالا دارد

تولید گل ارکیده برای کشور ارزآوری بالا دارد

آب  و غذا

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت تولید برخی محصولات برای تامین نیاز داخلی و صادرات گفت: تولید گل ارکیده از جمله محصولاتی است که برای کشور ارز آوری بالا دارد.

محمود حجتی روز پنجشنبه در حاشیه آئین راه اندازی قطعه نخست اولین گلخانه با فناوری بالا کشور در روستای گازرسنگ شهرستان نظرآباد استان البرز افزود: طبق بررسی ها ، پنج کوزه گل ارکیده معادل یک بشکه نفت می تواند برای کشور ارزآوری داشته باشد.
وی بیان داشت: گل ارکیده بازار صادراتی مناسبی دارد و هر کوزه آن بین هشت تا ۱۲ دلار در بازارهای جهانی به فروش می رسد.
حجتی با بیان اینکه ۹۰ درصد تولید گل ارکیده بازار صادراتی دارد، اظهار داشت: در شرایط کنونی، راه اندازی واحدهای تولید گل ارکیده نقش موثری در ایجاد اشتغال پایدار دارد.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به راه اندازی نخستین گلخانه با فناوری بالا در شهرستان نظرآباد گفت: روش آبیاری گل های این شرکت به گونه ای است که کمترین میزان مصرف آب را به همراه دارد. 
نخستین گلخانه با فناوری بالا کشور، در زمینی به مساحت ۲۲ هزار متر مربع در دست احداث و راه اندازی قرار گرفته که امروز قطعه نخست آن با حضور وزیر جهاد کشاورزی در زمینی به مساحت پنج هزار متر مربع به بهره برداری رسید.
قطعه نخست این گلخانه با ۱۵۰ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی احداث شده که سالانه توان تولید ۳۰۰ هزار بوته گل ارکیده در ۲۰ رنگ را دارد.
محصولات این گلخانه پس از تامین نیاز بازارهای داخلی به روسیه صادر می شود که می تواند سالانه یک و نیم میلیارد یورو ارزآوری برای کشور داشته باشد.