بهره برداری از آب و خاک به تعاونی های خوزستان واگذار می شود

بهره برداری از آب و خاک به تعاونی های خوزستان واگذار می شود

آب و غذا

مدیرکل دفتر نظام بهره برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور با اشاره به طرح استقرار نظام بهره برداری مشارکتی در آب و خاک، گفت: در فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی رهبری بهره برداری از آب و خاک، به ۸۳ شرکت تعاونی در خوزستان و ۱۸ شرکت تعاونی در ایلام سپرده می شود.

نادر علیزاده پنجشنبه در شورای کشاورزی خوزستان با حضور عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به ارائه طرح استقرار نظام بهره برداری مشارکتی به سازمان برنامه ریزی کشور افزود: در این طرح نظام بهره برداری متناسب با شرایط اقتصادی و اجتماعی هر شهرستان مشخص می شود و به ازای هر دریچه آب، یک گروه «هم آب» تشکیل خواهد شد. 
وی اضافه کرد: ساختار این نظام بهره برداری باید یکپارچه باشد و مدیریت شبکه های اصلی و فرعی آبیاری و مدیریت بهره وری در داخل زمین کشاورزی را محقق کند. 
علیزاده پنج گام اساسی برای پیاده سازی نظام بهره برداری آب و کشاورزی را تشریح کرد و گفت: پیش نیازها وظرفیت سازی سازمانی، امکان سنجی و زمینه سازی اجتماعی، پیاده سازی و تشکیل نظام ها، استقرار نظام ها و پایدارسازی و توسعه، مراحل پیاده سازی این طرح هستند. 
وی با اشاره به مساحت ۲۹۵ هزار هکتاری تحت پوشش طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی، اظهار داشت: در طرح نظام بهره برداری مشارکتی، تشکیل ۸۳ شرکت برای خوزستان و ۱۸ شرکت برای ایلام پیش بینی شده است. 
علیزاده افزود: این بخش تا کنون ۷۰ درصد پیشرفت داشته و در خوزستان تا کنون ۶۳ تعاونی و در ایلام نیز تا کنون ۱۰ تعاونی تشکیل شده و پیش بینی می شود تا اردیبهشت به اتمام برسد. 
وی همچنین با اشاره به برنامه توانمندسازی الگوهای نظام بهره برداری موجود در این طرح، افزود: با توجه به وسعت زمین های کشاورزی باید مراکز ثابت آموزشی مدیریت آب و زمین نیز تشکیل شود. 

*موانع قانونی صرفه جویی در آب 
مشاور معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا نیز در این نشست، اصلی ترین مشکل در بهره برداری از آب و کشاورزی را فقدان و عدم مشارکت تشکل های مردمی عنوان کرد و افزود: برخی از قوانین فعلی، مانع استفاده بهینه از آب و کشاورزی است. 
محمدرضا شمسایی با اشاره به مطالعه نظام های بهره برداری در ۱۵ کشور دنیا افزود: بر اساس این مطالعات که بومی سازی شده، ۱۷ سند تدوین شده است. 
وی با بیان اینکه در زمینه تدوین این سندها سازمان آب و برق و جهاد کشاورزی خوزستان هماهنگی کامل بوده، اظهار داشت: این اسناد بر اساس قوانین موجود کشور تدوین شده، اما برای یک کار اساسی و بلندمدت نیاز است برخی قوانین فعلی اصلاح و یا قوانین جدیدی وضع شود. 

*تحویل حجمی آب در ۲۶۰ هزار هکتار 
مدیر مشارکت های مردمی سازمان آب و برق خوزستان نیز در این نشست گفت: سه هزار و ۴۰۸ نقطه از تاسیسات شبکه های آبیاری و زهکشی خوزستان به مساحت ۲۶۰ هزار هکتار، امکان واگذاری به تعاونی های بهره برداری و تحویل حجمی آب را دارد. 
مرجان ادهم ملکی اظهار داشت: در حال حاضر ۳۱ تشکل مردمی بهره برداری مشارکتی از آب، در سطح ۱۱۵ هزار هکتار تشکل شده و با آنها قرارداد تحویل آب به صورت حجمی منعقد شده است. 
وی با بیان اینکه تحویل آب به صورت حجمی به کشاورزی از اسفند ماه ۹۴ در جلسه ۵۹ شورای کشاورزی به تصویب رسید، در تشریح طرح انتقال مدیریت آبیاری به تشکل ها توضیح داد: در طرحی که سازمان آب و برق با هماهنگی جهاد کشاورزی و همکاری کارشناسان و کشاورزان، تدوین کرده، نظام بهره برداری تعاونی به عنوان نظام بهره برداری پایه در نظر گرفته شده و شبکه های اصلی و فرعی آبیاری نیز به صورت یکپارچه دیده شده است. 
ادهم ملکی از موانع تشکیل نظام های بهره برداری تعاونی را اختلافات قومی در استان عنوان کرد و افزود: در طرح سازمان آب و برق به این محدودیت های اجتماعی توجه شده است. 
به گفته وی بعد از اجرای طرح انتقال آبیاری به تشکل ها و تعاونی ها، دولت به طور کامل کنار نمی رود و سازمان آب و برق و جهاد کشاورزی خوزستان به عنوان ناظر فعالیت می کنند. 
آقامحمدی عضو تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در سفر خود به خوزستان از زمین های کشاورزی که تحت پوشش طرح ۵۵۰ هزار هکتاری احیای زمین های کشاورزی خوزستان و ایلام موسوم به طرح کشاورزی رهبری بود، دیدن کرد. شبکه های آبیاری و زهکشی کارون بزرگ (گتوند) و میان آب شوشتر در این سفر مورد بررسی قرار گرفتند. 

برچسب ها: آب خاک خوزستان