مبارزه با ملخ صحرایی در بیش از ۱۴۷هزار هکتار اجرا شد

مبارزه با ملخ صحرایی در بیش از ۱۴۷هزار هکتار اجرا شد

آب و غذا

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور از ۱۳۸ حمله دسته های ملخ صحرایی به کشور از بهمن سال ۹۷ خبر داد و گفت: تاکنون در سطح ۱۴۷ هزار و ۵۱۶ هکتار از مناطق آلوده با ملخ صحرایی در استان های جنوبی کشور مبارزه شده است.

«محمدرضا درگاهی» افزود: مبارزه با این آفت در سطح ۹ هزار و ۶۸۶ هکتار از اراضی استان خوزستان، ۱۵هزار و ۱۹۰ هکتار در استان بوشهر، دو هزار و ۵۶۵ هکتار استان فارس، ۴۴ هزار و ۵۸۵ هکتار استان هرمزگان، سه هزار و ۷۰۰ هکتار استان کرمان، ۳۸ هزار و ۹۰۰ هکتار سیستان و بلوچستان و ۳۲ هزار و ۸۳۰ هکتار جنوب استان کرمان انجام شده است.
وی اظهار داشت: همچنین مبارزه با این آفت در استان خراسان جنوبی نیز به حدود ۶۰ هکتار رسیده است.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: تعدادی از نمایندگان سازمان فائو (خواربار ملل متحد) در ایران و کشورهای اطراف برای بررسی علل هجوم ملخ صحرایی حضور دارند.
به گزارش ایرنا، با هجوم ملخ صحرایی از بهمن سال ۹۷ تاکنون اراضی کشاورزی و منابع طبیعی بیش از ۶ استان جنوبی کشور با مخاطره مواجه شده است.
سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد (فائو) از بهمن‌ سال ۹۷ به دلیل افزایش بارندگی‌ها در ایران و ایجاد شرایط آب و هوایی مساعد برای آفات، نسبت به حمله‌های گسترده ملخ از شبه‌جزیره عربستان به سمت ایران هشدار دادند تا تدابیر لازم از سوی دستگاه‌های متولی دیده شود.
از هشتم بهمن‌ پارسال نخستین دسته‌ های ملخ صحرایی در بندر نخیلو استان هرمزگان گزارش شد و تاکنون این ملخ در گروه‌های بین ۶۰ تا ۳۰۰ تایی به استان های جنوبی ایران از جمله هرمزگان، بوشهر، خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، فارس و جزایر قشم و کیش هجوم آورده‌اند.
هجوم ملخ‌های صحرایی به ایران در بیش از پنج دهه اخیر بی‌سابقه بوده است تا جایی که در سال ۱۳۴۰ با حمله ملخ‌ها در سطحی بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی مبارزه شده بود.
پیش از این قرار بود «کیت کریسمن»، دبیر کمیسیون مبارزه با ملخ صحرایی فائو در جنوب غرب آسیا و نماینده سازمان فائو برای بررسی بیشتر علل هجوم گسترده ملخ صحرایی به ایران سفر کند که اکنون تعدادی از اعضای این کمیسیون برای بررسی های بیشتر در ایران حضور دارند.