ایران سومین تولید کننده عسل در جهان است

ایران سومین تولید کننده عسل در جهان است

آب و غذا

معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران سالانه با تولید ۹۰ هزارتن عسل، سومین کشور تولیدکننده این محصول در جهان به شمار می رود که به دلیل سودآوری این صنعت می توان آن را از مصادیق اقتصاد مقاومتی برشمرد.

«مرتضی رضایی» در مراسم روز جهانی زنبور عسل که در سالن خوشه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، افزود: ارزش این میزان تولید عسل سه هزار میلیارد تومان است که نشان دهنده اقتصادی بودن این صنعت است.
وی اظهار داشت: براساس آخرین سرشماری سال گذشته، هشت میلیون و ۴۳۴ هزار کلونی در ۸۵ هزار و ۳۳۶ زنبورستان پرورش داده می شود و ۱۳۸ هزار نفر به طور مستقیم در آن شاغل هستند. ۹۰ درصد ارزش زنبور عسل به خاطر عملیات گرده‌افشانی آن است و ۱۰ درصد ارزش آن به تولید عسل و فرآورده های آن مربوط می شود که در این زمینه در کشور ما کاری نشده است.
وی تصریح کرد: از این تعداد زنبورستان و کلونی در کشور سالانه هزار و ۴۶۰ تن موم، ۱۲۲ تن گرده و سه هزار و ۴۰۰ تن ژل رویال تولید می شود. قیمت خام یک کیلو ژل رویال ۳۵۵ دلار است که با ارزش تر از زعفران است.
به گفته وی، اگر ژل رویال به مواد آرایشی، بهداشتی و درمانی تبدیل شود، ارزش آن چند صد برابر افزایش خواهد یافت.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه زهر زنبور عسل دارای مشتقات کاربردی است افزود: در حال حاضر قیمت هر گرم زهر زنبور عسل ۸۰ دلار است که در بازارهای جهانی در حد میلی‌گرم مبادله می شود. در این زمینه هم کم توجهی شده است و بازارهای جهانی با برند سایر کشورها اشباع شده است.
وی ارزش سرمایه گذاری صنعت زنبورداری را در سال ۹۶ نزدیک ۶ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: صادرات سالانه عسل هزار و ۷۵۹ تن است که بیانگر آن است که در این صنعت کمترین وابستگی و بیشترین ارزش افزوده وجود دارد.
رضایی همچنین گفت: سندی با هشت محور برای صنعت زنبورداری تدوین شده که اجرای آن تا سال ۱۴۰۴ هدف‌گذاری شده است. در این سند حفظ و تنوع ژنتیکی، کیفیت محصولات، افزایش بهره‌وری تولید، بازارهای صادراتی، افزایش توسعه محصولات جدید با ارزش افزوده بالا مورد تاکید قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در حال حاضر سرانه تولید عسل ۱۱۱۰ گرم است در حالی که سرانه مصرف آن در کشور سالانه ۱۰۷۹گرم است.
به گزارش ایرنا، روز جهانی زنبورعسل در بیستم دسامبر ۲۰۱۷ (بیست و نهم آذر ۱۳۹۶) پس از سه سال پیگیری در سازمان ملل متحد توانست با پیشنهاد در کمیته اقتصادی با حضور نمایندگان ۱۱۵ کشور از جمله ایران به ثبت برسد.
امروز برای دومین بار جشن روز جهانی زنبور عسل توسط «کریستینا رادی» سفیر اسلوونی در تهران برگزار می شود که علت این برگزاری قدمت ۱۵۰ ساله این صنعت در این کشور است و بسیاری از خانواده ها در این کشور زنبورداری می کنند. 
جمهوری اسلوونی در جنوب اروپای مرکزی به پایتختی «لیوبلیانا» است که ۲میلیون و ۶۰ هزارنفر جمعیت دارد و ۸۲ درصد پهنه این سرزمین مستعد کشاورزی است. 

برچسب ها: ایران عسل