در امان بودن انار ساوه از باران پاییزه

در امان بودن انار ساوه از باران پاییزه

آب و غذا

مدیر جهادکشاورزی ساوه گفت: تا وقتی که دمای هوا به حد محسوسی سرد نشود، باران پائیزه خطری برای انار ساوه نخواهد داشت.

حسن شریفی در خصوص احتمال بروز خسارت به محصولات باغی و زراعی متاثر از بارش‌های پائیزه بویژه در روزهایی که باغداران ساوجی سرگرم برداشت انار از قطب تولید انار جهان هستند، گفت: بارش باران و کاهش نسبی دما موجب افزایش نسبی ترکیدگی محصول انار خواهد شد.

شریفی با تاکید بر اینکه تاثیر مثبت بارش‌های پائیزه چنانچه با کاهش نسبی دمای هوا همراه نباشد به مراتب بیشتر از تبعات منفی آنست، افزود: با توجه به اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر اینکه بارندگی موثری که منجر به کاهش محسوس دمای هوا شود تا زمان برداشت کامل انار از باغات ساوه بوقوع نخواهد پیوست، لذا به باغداران همچنان توصیه می‌شود که در برداشت این محصول عجله نکرده و اجازه دهند تا فرآیند تولید انار به طور کامل طی شده و محصول با کیفیت این شهرستان که آوازه و شهرت جهانی دارد، برداشت شود.

وی با تاکید بر اینکه برداشت زودهنگام موجب عرضه محصولی با کیفیت کمتر خواهد شد، اظهار کرد: سرمازدگی انار زمانی اتفاق خواهد افتاد که دمای هوا کمتر از صفر درجه باشد که تاکنون از سوی سازمان هواشناسی چنین پیش‌بینی صورت نگرفته است. افت شدید درجه حرارت سبب بروز خسارت به محصولات باغی مانند انار، زیتون و پسته و همچنین محصولات زراعی نظیر کلزا، گندم و جو خواهد شد.

مدیر هواشناسی ساوه نیز بر لزوم توجه باغداران به تغییرات دمایی در این شهرستان تاکید کرده است.

ایرج آقائی گفت: با ورود یک سامانه بارش‌زا به شهرستان ساوه بارش‌ها از دو شب پیش آغاز شد تا دیروز ادامه داشت و برای روزهای آخر هفته نیز از شدت بارش‌ها کاسته خواهد شد و بارندگی صرفا در پاره‌ای نقاط صورت خواهد گرفت. با کاهش سه درجه‌ای هوای این شهرستان حداقل دمای این شهر در هفته جاری به هفت درجه بالای صفر و حداکثر آن به ۲۳ درجه خواهد رسید.

آقائی با تاکید بر اینکه لازم است به دلیل شدت بارش‌ها به صورت نقطه‌ای، تمهیدات لازم برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی اندیشیده شود، اظهار کرد: احتمال خسارت به محصولات زراعی و باغی وجود دارد و کشاورزان باید برای برداشت محصولات بهاره مانند لوبیا، یونجه و ذرت اقدام کنند و محصولات باغی نیز هرچه سریعتر به انبارها و سردخانه‌های استاندارد منتقل شوند. بارندگی‌های هفته جاری فرصت خوبی برای کاشت به موقع گندم و جو دیمی نیز است.

گفتنی است، متاسفانه انار ساوه که به عنوان یکی از بهترین انواع انار تولیدی در کشور و دنیا محسوب شده و دارای شهرت بین المللی است، در سالیان اخیر دو بار طعم تلخ سرمازدگی را چشیده است، به گونه ای که سرمازدگی سال ۹۵ منجر به بروز خسارت حدود ۱۰۰ درصدی در باغات انار ساوه شد. در آن سال از مجموع ۱۱ هزار هکتار باغات انار ساوه حدود ۹ هزار و ۸۰۰ هکتار دچار سرمازدگی شدید شده و کف‌ بر شدند.

برچسب ها: انار ساوه