نبود برنامه عامل ورود قاچاقی آبزیان

نبود برنامه عامل ورود قاچاقی آبزیان

آب و غذا

ارسلان قاسمی با اشاره به اینکه پتانسیل تولید ۳ تا ۵ میلیون انواع آبزی در کشور وجود دارد، اظهار کرد: بنابر آمار شیلات سالیانه یک میلیون و ۵۰ هزار تن انواع آبزی در کشور تولید می‌شود، در حالی که از دیدگاه بخش خصوصی این میزان بیش از ۸۰۰ هزار تن نیست.

مدیرعامل اتحادیه تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان افزود: با وجود ۳ هزار و ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی و ۵۰۰ هزار هکتار منابع آبی داخل سرزمین پتانسیل تولید سالیانه ۳ تا ۵ میلیون آبزی در کشور وجود دارد که متأسفانه با این میزان تولید اختلاف معناداری داریم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه شیلات جزء معدود بخش‌های کشاورزی بوده که تراز تجاری آن مثبت است، بیان کرد: بر اساس آمار ارزش صادرات محصولات شیلات در سال به ۵۰۰ میلیون دلار می‌رسد که در صورت استفاده حداکثری از پتانسیل خدادادی کشور امکان افزایش صادرات وجود دارد. علی رغم پتانسیل بالای کشور در تولید آبزیان، اما سالهاست که تولیدکنندگان از نبود برنامه رنج می‌برند که روز به روز اثر سوء این امر در ورود قاچاق ماهی با قیمت‌های عجیب و غریب در بازار خود را نشان می‌دهند.

مدیرعامل اتحادیه تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان با انتقاد از عرضه صدف در برخی فروشگاه‌ها، اظهار کرد: با وجود آن که خوردن صدف از نظر دین اسلام حرام است جای این سئوال مطرح است که چرا در برخی فروشگاه‌های سطح شهر یا فروشگاه‌های اینترنتی این محصول به فروش می‌رسد؟ هر چند اتحادیه و بخش خصوصی مسئول این امر نیست و اختیار قانونی برای جلوگیری از فروش آن نداریم، اما دستگاه‌های نظارتی که اختیار قانونی در این خصوص دارند برخورد با متخلفان را فراموش کرده‌اند.

قاسمی با بیان اینکه پرورش صدف یکی از پتانسیل‌های مهم شیلات به شمار می‌رود، گفت: پرورش صدف مروارید ساز با هدف استفاده در مسائل بهداشتی، آرایشی و صادرات برای کشور‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که متأسفانه علی رغم پتانسیل بالای تولید در این بخش این موضوع مغفول مانده است در حالی که بندر لنگه یکی از نقاط مستعد برای این کار است که علاوه بر ایجاد اشتغال درآمد فراوانی برای ساکنان این منطقه دارد که متأسفانه به سبب نبود برنامه مدون و مشخص تاکنون نتوانسته‌ایم از امکانات خدادادی حداکثر استفاده را داشته باشیم.

مدیرعامل اتحادیه تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان با بیان اینکه نیازی به پرورش تیلاپیا در داخل نداریم، گفت: البته مسئولان سازمان شیلات به سبب توجیه واردات مجوز محدود تولید این ماهی در داخل کشور را داده‌اند که متأسفانه به دلیل بی برنامگی در بخش شیلات و مجوز‌های بی رویه واردات تولید قزل آلا را به مرز نابودی کشاندند.

این مقام مسئول با انتقاد از عرضه برخی گونه‌های خارجی همچون تیلاپیا با قیمت‌های بسیار بالا در فروشگاه‌ها، گفت: علی رغم آن که تیلاپیا در دنیا به ماهی فقرا معروف است، اما به سبب سود شیرین واردات مجوز‌های بی رویه‌ای در خصوص واردات این محصول داده شده است که این امر به معنای ایجاد اشتغال مولد و پایدار برای کشور چین است.

او درباره اینکه آیا عرضه ماهی خارجی با پست‌های هوایی از دیگر کشور‌ها به ایران را تأیید می‌کنید؟ اظهار کرد: بنده اطلاعی از این موضوع ندارم و نمی‌توانم آن را تأیید یا تکذیب کنم، هر چند بسیاری از کشور‌های پیرامون که با ما دشمنی دارند به هر شکلی می‌خواهند فرهنگ ما را تغییر دهند و حال ممکن است از طریق فروشگاه‌های اینترنتی واردات برخی ماهی‌ها یا صدف خوراکی که مصرف آن در کشور ممنوع است از این طریق انجام شود و بعضاً برخی افراد قیمت بالایی را برای خرید آن پرداخت کنند.

مدیرعامل اتحادیه تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان ادامه داد: در شرایطی که دشمن از هر ابزاری استفاده می‌کند تا به کشور ضربه بزند و به عبارتی دیگر فرهنگ ما را تغییر دهند از این رو انتظار می‌رود دستگاه‌های ذی ربط بر این امر نظارت کافی داشته باشند و از فروش ماهیان غیر خوراکی و حرام از طریق فروشگاه‌های اینترنتی یا برخی فروشگاه‌های شمال شهر جلوگیری کنند.

برچسب ها: قاچاق آبزیان