تکثیر ۵۰ درصد بذر دانه‌ های روغنی

تکثیر ۵۰ درصد بذر دانه‌ های روغنی

آب و غذا

 معاون فنی و اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: امسال بیش از ۳۱ درصد بذور اصلاح شده غلات و ۵۰ درصد دانه های روغنی کشور در سطح شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی تکثیر و تدارک شد.

به گزارش  شنبه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران (پات)، «حسن عنایتی کلیجی» گفت:با توجه به نیاز کشور و بر اساس برنامه ستاد اقتصاد مقاومتی وزارت جهادکشاورزی درحال حاضر حدود ۱۰۰۰ تن بذر هیبرید کلزای ارقام بهاره در کشت و صنعت شهید رجائی خوزستان با کیفیت مطلوب، تولید، فرآوری، بسته بندی شده و در اقصی نقاط کشور توزیع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بذر به عنوان هسته اولیه تولید و عامل مؤثر در افزایش کمی و کیفی محصول مطرح بوده و درحال حاضر حدود ۵۹۰ هزارتن بذور اصلاح شده شامل ۵۴۰ هزار تن گندم و ۵۰ هزارتن جو توسط سه بخش خصوصی، تعاونی و دولتی تحت نظارت کامل مؤسسات تحقیقاتی تکثیر، تولید و نهایتاً دراختیار کشاورزان سراسر کشور قرار داده می‌شود، تصریح کرد: برنامه و سهمیه تخصیص یافته از سوی کمیته های فنی برای شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی در سال زراعی ۹۸-۹۷ برای بذر گندم معادل ۱۵۷ هزار تن و برای بذر جو ۲۵ هزار تن بوده که میانگین ۳۱ درصد برنامه کشوری را به خود اختصاص می‌دهد و از مقدار مذکور حدود ۱۵۸ هزار تن خریداری و ۶۵ هزار تن بوجاری و تاکنون حدود ۲۸ هزارتن بین کشاورزان مناطق سردسیر توزیع شده است و بقیه بذور در صورت مساعدبودن شرایط و درخواست کشاورزان به تدریج فرآوری و بین آنها توزیع خواهد شد.  

این مقام مسئول در ارتباط با بذر دانه های روغنی نظیر کلزا، سویا و کنجد اظهارداشت: با توجه به نیاز کشور و بر اساس برنامه ستاد اقتصاد مقاومتی وزارت جهادکشاورزی در حال حاضر حدود ۱۰۰۰ تن بذر هیبرید کلزای ارقام بهاره در کشت صنعت شهیدرجائی خوزستان با کیفیت مطلوب تولید، فرآوری و بسته بندی شده و در اقصی نقاط کشور توزیع می شود، به علاوه اینکه براساس تصمیمات متخذه در کمیته فنی سازمان مرکزی دریک برنامه کوتاه مدت افزایش تولید تا سقف ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ تن در دستور کار قرارگرفته است. درحال حاضر بذر سویا در استان‌های اردبیل، مازندران و گلستان تولید می شود و با توجه به نیاز کشور تولید مقدار۲۵۰۰ تن بذر این محصول دربرنامه قرار گرفته و مقررشده در یک برنامه ریزی میان مدت تا ۴۰۰۰تن افزایش یابد. در خصوص بذرکنجد نیز تولید حدود ۲۵۰ تن ارقام گرمسیری و نیمه گرمسیری در کشت و صنعت شهید رجائی خوزستان آغاز شده و در صورت نیاز امکان تولید تا سقف ۱۰۰۰ تن وجود دارد.

عنایتی همچنین پیرامون تولید بذر شبدر برسیم و یونجه  گفت: تولید بذر شبدر برسیم به طور صرف در کشت و صنعت شهید رجایی دزفول وشهید بهشتی انجام و بذر تولیدی بیشتر در استان‌های شمالی نظیر گلستان، مازندران و گیلان مصرف می شود.

به گفته او، در حال حاضر حدود  ۶۰۰ تن از این نوع بذر توسط کشت و صنعت های مذکور تولید شده و با توجه به نیاز کشور افزایش تا سقف ۱۰۰۰ تن در برنامه سال آتی پیش بینی شده است. ضمناً در مورد بذر یونجه نیز درحال حاضر بدلیل عدم وجود بذر پایه مادری، تولید بذر یونجه ارقام همدانی، بغدادی، نیک شهری، بمی و یزدی در حدود ۴۰۰ تن توسط اتحادیه‌های تعاون روستایی همدان، خوزستان، کرمان و سیستان و بلوچستان بصورت خود مصرفی تهیه، فرآوری و توزیع می شود.

معاون فنی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تاکید بر اینکه اتحادیه تعاونی کشاورزی پنبه کاران کشور با هدف تولید ارقام مناسب برداشت مکانیزه، متحمل در برابر بیماری‌ها، زودرس و راندمان بالا، اقدام به واردات و عقد قرار داد با مؤسسه تحقیقات پنبه کرده، گفت: اتحادیه مذکور در حال حاضر تولید چهار رقم مناسب بذر پنبه با خصوصیات یاد شده را در برنامه دارد و در شرایط کنونی تولید بذر در طبقات مختلف به میزان ۵۰۰ تن در دست انجام است که این مقدار تا سقف یک هزار و ۵۰۰ تن قابل افزایش خواهد بود.

عنایتی در زمینه تولید بذر سیب زمینی گفت: با توجه به نقش مهم استفاده از غده بذری سالم و گواهی شده در افزایش عملکرد، اتحادیه مرکزی تعاونی‌های تولید در استان‌های اصفهان و مرکزی اقدام به تولید بذر سیب زمینی در طبقات مختلف SE و E و A نموده و در حال حاضر به رکورد تولید ۲۰۰۰ تن بذر رسیده است. ضمن اینکه مقرر گردیده این میزان تا افق ۱۴۰۴ به ۷۰۰۰ تن افزایش یابد.

عنایتی به موضوع تأمین و توزیع کود و سموم شیمیایی در سال زراعی جاری اشاره کرد و گفت: براساس ابلاغیه معاونت زراعت وزارت متبوع از مقدار کل برنامه مصرف کشوری کود اوره (معادل ۲/۲ میلیون تن) حدود ۲۰ درصد معادل ۴۴۰هزارتن سهمیه شبکه(اتحادیه/شرکت) بوده که براساس سهمیه های ماهیانه و زمانبندی شده تخصیص داده می شود و تاکنون معادل ۱۱۰ هزارتن ازطریق پتروشیمی های پنجگانه خریداری و بین کشاورزان مناطق مختلف کشور توزیع شده است. عاملین و کارگزاران توزیع انواع کودهای شیمیایی در ۶ ماهه نخست سال جاری بالغ بر ۴۳۷ هزارو ۸۷۴ تن کود را از طریق شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خریداری و براساس حواله های صادره از سوی مراکز خدمات کشاورزی توزیع شده است. در زمینه سموم شیمیایی نیز از میزان دو هزار و ۱۵۵ تن برنامه پیش بینی شده، طی نیمه ابتدایی سال ۹۸ مقدار یک هزار و ۸۴۲ تن توسط کارگزاران شبکه، توزیع شده است.

همچنین اکنون در سطح شبکه تعاونی‌ها و اتحادیه‌های کشور حدود دو هزار عامل کارگزار کودهای شیمیایی و سموم در حال فعالیت هستند.