روان سازی صادرات امری ضروری است

روان سازی صادرات امری ضروری است

آب و غذا

محمد رضا شعبانی مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران، درباره آخرین وضعیت تولید مرکبات، اظهار کرد: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی، تولید مرکبات نسبت به مدت مشابه سال قبل حداقل ۱۰ درصد افزایش خواهد داشت.

امسال پیش بینی می‌شود که مجموع تولید مرکبات مازندران به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن برسد که یک میلیون و ۶۰۰ تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن به پرتقال و مابقی نارنگی اختصاص دارد.

شعبانی درباره جزئیات تنظیم بازار مرکبات شب عید، بیان کرد: بنابر تصمیمات کمیته راهبردی قرار است ۳۰ هزار تن پرتقال و ۲۰ هزار تن سیب به منظور تنظیم بازار شب عید در سردخانه‌ها ذخیره سازی شود.

ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب خرید هر کیلو پرتقال را ۴ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرده است، امیدواریم خرید با قیمت فعلی از باغداران استمرار یابد چرا که این امر در تعادل بازار تاثیر بسزایی دارد.

با توجه به وضعیت مطلوب تولید مرکبات و مازاد بر نیاز داخل، روان سازی صادرات امری ضروری است چرا که صادرکنندگان با مشکلات بازگشت ارز به کشور رو به رو هستند.

شعبانی درباره وضعیت رنگ آوری مرکبات، گفت: در محصولاتی همچون پرتقال و نارنگی رنک افزایی و سبززدایی داریم به طوری که در سبز زدایی رنگ سبز با استفاده از گاز اتلین به زرد تبدیل می‌شود، البته ما به هیچ عنوان موافق برداشت زودهنگام نیستیم.

هم اکنون نارنگی به طور کامل رنگ گرفته است و بدون دخل و تصرف واکس زدن از باغات به سمت بازار عرضه می‌شود، اما در خصوص پرتقال برداشت ظرف چند روز آینده آغاز می‌شود که توصیه می‌شود باغداران از برداشت زودهنگام جلوگیری کنند.

برچسب ها: صادرات باغداران