جشنواره ملی مرکبات

جشنواره ملی مرکبات

آب و غذا

یحیی یوسف‌پور فرماندار قائم‌شهر، ظهر دوشنبه در جلسه هماهنگی چهارمین جشنواره ملی تخصصی مرکبات، از شهرستان قائم‌شهر به عنوان پایتخت مرکبات کشور نام برد و بیان کرد: برگزاری اینگونه جشنواره‌ها فرصتی برای معرفی محصولات متنوع مرکبات در سطوح ملی و فراملی و همچنین جذب سرمایه‌گذاران برای حمایت باغداران خواهد بود.

وی گفت: بایستی جشنواره‌ها را هرساله به سمت کیفی سازی حرکت دهیم و با جذب مقالات علمی مرتبط، به بالابردن کیفیت این نمایشگاه‌ها کمک کنیم و همچنین در خصوص رونق گردشگری هم تمهیدات لازم اندیشیده شود.

مجید جعفری مدیر جهاد کشاورزی قائم‌شهر در جلسه هماهنگی چهارمین جشنواره ملی مرکبات گفت: قائم‌شهر با دارا بودن دو میدان بار بزرگ و ۱۷۶ سورتینگ که ۱۰ سورتینگ قابلیت صادرات دارند و ذخیره سازی ۸۰ هزار تن مرکبات رتبه اول ذخیره سازی مرکبات استان را داراست.

وی تصریح کرد: ۱۵ هزار و۲۰۰ هکتار باغ مرکبات در قائم‌شهر وجود دارد که با تولید ۳۵۰ هزار تن و ۲۵ گونه مرکبات، ۲۱ هزار و۷۰۰ بهره‌بردار حدود ۸۰۰ میلیارد تومان از فروش این مرکبات سالانه عایدی دارند.

شهرستان قائم‌شهر ۱۵۰ واحد نهالستان و ۱۴ هکتار گلخانه دارد که ۵ هکتار از این گلخانه‌ها به کشت لیموترش اختصاص داشته و روستای خرماکلا به دهکده لیموترش ایران تبدیل شده‌است‌.

مدیر جهاد کشاورزی قائم‌شهر همچنین خبر داد: برای اولین بار در استان مازندران، ۱۲ هکتار از باغات قائم‌شهر بدون هرگونه آلاینده‌های شیمیایی و فلزات سنگین، مرکبات تولید کرده‌اند.

وی در پایان گفت: در کنار نمایشگاه مرکبات، مؤسسه تحقیقات کشاورزی، ۹ کارگاه آموزشی و تخصصی با همکاری مدیریت باغداری سازمان جهاد کشاورزی، آخرین یافته‌های تحقیقاتی روز دنیا را به نمایش خواهند گذاشت.

چهارمین نمایشگاه ملی تخصصی مرکبات از ۹ تا ۱۳ دی ماه در نمایشگاه بین‌المللی مازندران واقع در قائم‌شهر برگزار خواهد شد.