برنامه ریزی برای تامین ۵۰۰۰ تن بذر گواهی شده برنج در گیلان

برنامه ریزی برای تامین ۵۰۰۰ تن بذر گواهی شده برنج در گیلان

آب و غذا

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تامین ۵۰۰۰ تن بذر گواهی شده برنج مورد نیاز در برنامه کوتاه مدت اجرایی خواهد شد.

علی درجانی روز چهارشنبه در جلسه کشاروزی استان که در سالن اجتماعات این سازمان برگزار شد با بیان اینکه اشتغال، اقتصاد و امنیت گیلان وابسته به امنیت غذایی و کشاورزی است خاطرنشان کرد: برنامه‌های دشمن با هدف آسیب رساندن به کشور به ویژه بخش کشاورزی است لذا باید نگاه در این حوزه نگاه پیشگیرانه و علمی باشد.

تمام فعالیت‌های ما باید علم‌محور و دارای رویکردی باشد که منجر به ارتقاء سطح زندگی و معیشت مردم به‌ ویژه کشاورزان شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به کمبود اعتبارات در حوزه تحقیقات بخش کشاورزی تصریح کرد: استان گیلان در تولید بسیاری از محصولات استراتژیک در سطح کشور دارای رتبه برتر است.

وی با بیان اینکه امسال میزان تولید برنج گیلان حداقل شش تا هشت درصد افزایش داشته که به دلیل افزایش عملکرد در واحد سطح بوده، گفت: سال گذشته ۷۵۰ هزار تن برنج سفید و یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن شلتوک تولید شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی به برنامه‌هایی نظیر شخم به‌موقع جهت کنترل آفات و افزایش بهره‌وری در مصرف آب اشاره و بیان کرد: برای افزایش بهره‌وری در مصرف آب پس از دو دهه، لایروبی و ارتقاء کیفیت آب‌بندان‌ها را شروع کردیم و لایروبی یک سوم آب‌بندان‌های استان با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در دست اقدام است.

وی احیای آب‌بندان‌های گیلان را موجب صرفه‌جویی ۲۵۰ میلیون مترمکعب در مصرف آب دانست و افزود: استفاده از تمامی نهادها و مؤسسات فعال در این حوزه و همچنین بهره‌گیری بیشتر از ظرفیت بخش خصوصی می‌تواند بسیار موثر باشد.

درجانی، درباره تأمین بذر گواهی شده استان یادآور شد: امسال توانستیم ۱۸۰۰تن بذر گواهی شده مورد نیاز کشاورزان گیلانی را تأمین کنیم اما باید طی برنامه‌ریزی کوتاه مدت این مقدار به ۵۰۰۰ تن ارتقاء یابد زیرا بر اساس مصوبه هیئت دولت گیلان و مازندران تنها استان‌های متولی تامین برنج کشور هستند.