سه پیشنهاد برای جلوگیری از ضرر مرغداران

سه پیشنهاد برای جلوگیری از ضرر مرغداران

آب و غذا

رییس انجمن صنایع طیور ایران اعلام کرد: برای جلوگیری از استمرار ضرر مرغداران و ادامه روند تولید، رفع ممنوعیت صادرات گوشت مرغ، اصلاح قیمت ستاد تنظیم بازار برای مصرف کنندگان و افزایش نرخ خرید پشتیبانی امور دام کشور به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت و معدن و تجارت پیشنهاد شده است.

غلامعلی فارغی افزود: به طور حتم ادامه ضرر تولیدکنندگان می‌تواند کاهش تولید را در ماه های آینده در پی داشته باشد.

اکنون قیمت هرکیلوگرم مرغ زنده به طور متوسط در کشور هشت هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می شود که کمتر از نرخ تمام شده تولید است.

به گفته فارغی، اکنون قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در میدان بهمن ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان است.

وی علت کاهش قیمت مرغ زنده را مازاد تولید، کاهش تفاضا و ممنوعیت صادرات عنوان کرد و گفت: قیمت واقعی گوشت مرغ برای مصرف کنندگان ۱۴ هزار و ۵۰۰ تا ۱۵ هزار تومان است و این قیمت باید با سود ۱۰ درصد برای مرغداران در نظر باید گرفته شود.

این درحالیست که قیمت گوشت مرغ برای مصرف کنندگان توسط ستاد تنظیم بازار برای هر کیلوگرم  ۱۳ هزار تومان تعیین شده است.

فارغی با بیان به اینکه در حال حاضر وضعیت گوشت مرغ از نظر کمی بسیار خوب است، افزود: در حالی که ماهانه بیش از ۱۲۰ میلیون قطعه جوجه ریزی انجام می شود اما قیمت مرغ پایین است.

وی با اشاره به اینکه سالانه ۱۰ درصد مازاد تولید گوشت مرغ و جوجه یک روزه داریم، ادامه داد: ماهانه با ۱۰ میلیون قطعه جوجه یک روزه و ۱۵ تا ۲۰ هزارتن مازاد تولید روبرو هستیم.

فارغی اظهار داشت: اگر صادرات رفع ممنوعیت نشود، صنعت مرغداری کشور با یک رکود مواجه خواهد بود.

وی با بیان اینکه در مهرماه امسال به شکل محدود صادرات انجام شد، افزود: در مهرماه سال جاری، در یک مرحله صادرات رفع ممنوعیت شد که ۳.۵ میلیون قطعه جوجه یک روزه و تخم مرغ صادر شد و پس از آن به طور مجدد ممنوعیت اعمال شد البته اندکی هم گوشت مرغ صادر شد که آماری از آن در دست نیست.