افتتاح ۸۷ طرح بخش کشاورزی استان اردبیل توسط رییس‌جمهوری

افتتاح ۸۷ طرح بخش کشاورزی استان اردبیل توسط رییس‌جمهوری

آب و غذا

۸۷ طرح عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان اردبیل چهارشنبه همزمان با سفر حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران طی آیینی و با ارائه گزارش به صورت ویدئوکنفرانس توسط عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی افتتاح ‌شد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در آیین بهره‌برداری از این طرح‌ها گفت: این طرح‌ها شامل چندین پروژه عمرانی و تولیدی در زیربخش‌های آب و خاک، صنایع تبدیلی و تکمیلی، گلخانه، دام و طیور، منابع طبیعی، آبخیزداری و عشایری است که با بهره‌برداری از آنها، علاوه بر رفع نیاز منطقه، تولیدات بخش کشاورزی استان نیز به شکل چشمگیری افزایش می‌یابد.

عباس کشاورز اظهارکرد: شاخص‌ترین پروژه این وزارتخانه در استان اردبیل، بهره‌برداری از طرح شبکه فرعی آبیاری مدرن ۱۰ هزار هکتاری پایاب سد خداآفرین است.

وی مجموع اعتبار هزینه شده برای این طرح را سه هزار و ۲۱۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: احداث شبکه آبیاری زهکشی و فرعی پایاب سدخداآفرین در شمال استان اردبیل با حجم عملیات ۴۲ هزار و ۴۳۵ هکتار از محل منابع صندوق توسعه ملی مصوب شده و در حال اجرا و تکمیل است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی بیان‌کرد: تاکنون احداث شبکه‌های آبیاری و زهکشی فرعی ۳۷ هزار و ۵۵ هکتار از اراضی منطقه به اتمام رسیده و در صورت اجرای شبکه‌های اصلی توسط وزارت نیرو، همه اراضی پیش‌بینی شده به اراضی آبی تبدیل خواهد شد.

وی همچنین از آغاز بهره‌برداری از اراضی کشاورزی تجهیز شده به آبیاری نوین در سه هزار و ۱۱۰ هکتار از مزارع استان با اعتبار هزینه شده ۳۸۰ میلیارد ریال خبر داد و گفت: تا قبل از سال ۹۲، حدود ۲۰ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده بود ولی این رقم از ابتدای دولت یازدهم تاکنون با ۳۰۰ درصد افزایش، به بیش از ۶۵ هزار هکتار رسیده است.

کشاورز از آغاز بهره‌برداری از فاز نخست شهرک گلخانه‌ای بزرگ یکهزار و ۶۰۰ هکتاری مغان در شهرستان پارس‌آباد خبر داد و اظهار کرد: بهره‌برداری از چهار واحد گلخانه‌ای با سرمایه‌گذاری ۶۱۰ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۱۸۰ نفر آغاز شده است.

علاوه بر این، عملیات اجرایی توسعه کشت متراکم گلخانه‌ای در سطح ۲۸۰ هکتار از گلخانه‌های استان با ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۲۸۰۰ نفر آغاز می‌شود.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی هفت طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی با سرمایه‌گذاری ۱۹۰ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۱۲۵ نفر با ظرفیت جذب و فرآوری مواد خام کشاورزی به میزان ۶۰۰ هزار تن را نیز از جمله طرح‌های بهره‌برداری شده امروز اعلام کرد.

وی، بهره‌برداری از ۱۴ طرح دام و طیور با سرمایه‌گذاری ۳۶۰ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۸۶ نفر و نیز آغاز عملیات اجرایی طرح مجتمع دام سبک پرتولید اصلاحی بز با نژادهای سانن و آلپاین و گوسفند رامنی، سافولک و برومن با ظرفیت ۱۵ هزار راس دام مولد و سرمایه‌گذاری یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۲۰۰ نفر را از جمله طرح های دیگر بهره‌برداری شده در جریان سفر امروز هیات دولت به استان اردبیل اعلام کرد.

کشاورز همچنین گفت: امروز عملیات اجرایی کارخانه روغن‌کشی گیاهی به‌عنوان یکی از طرح‌های مهم اقتصاد مقاومتی کشور در راستای خوداتکایی در تولید روغن گیاهی با ظرفیت ۵۰ هزار تن و سرمایه‌گذاری یک هزار میلیارد ریال و با اشتغالزایی ۲۰۴ نفر آغاز می‌شود.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی افزود: ۳۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات نیز از محل منابع بانکی با هدف اشتغال‌زایی برای ۶ هزار و ۹۴۵ نفر در بخش کشاورزی استان اردبیل در دستور کار قرار گرفته است.