مردم، نگران سموم محصولات کشاورزی نباشند

مردم، نگران سموم محصولات کشاورزی نباشند

آب و غذا

معاون کنترل سازمان حفظ نباتات کشور گفت: مردم نگران سموم به کار رفته در محصولات کشاورزی نباشند.

به نقل از صدا و سیما، علی مراد سرافرازی، ضمن تضمین دادن به مردم در خصوص محصولات کشاورزی و استفاده درست از آفت کش‌ها افزود: در هر موردی که مصرف کنندگان در خصوص استفاده از آفت کش‌ها، با موارد تخلف مواجه شدند، به محض اطلاع، به نزدیک‌ترین اداره حفظ نباتات اطلاع دهند.

در مورد آفت کش‌ها، درحال حاضر مشکل خاصی نداریم و تدارک لازم بیش از نیاز کشاورزان با همکاری تولید کنندگان و واردکنندگان دیده شده است.

بخش عمده‌ای از آفت کش‌ها در داخل تولید و بخش محدودی از آن از خارج وارد می‌شود.

معاون کنترل سازمان حفظ نباتات کشور، در خصوص بالا بودن دُز آفت کش‌های استفاده شده در محصولات کشاورزی گفت: این مسائل خیلی پایه علمی ندارد، زیرا بر روی آفت کش‌های تولیدی، میزان مصرف و دُز آن مشخص شده است.

اینکه به طور اشتباه تعداد کمی از بهره برداران از دُز بیشتری استفاده می‌کنند، بحث جداگانه‌ای است.

وظیفه‌ای که سازمان حفظ نباتات دارد، این است که بر روی دوره‌ای که باید این آفت کش استفاده شود، حساسیت بسیار زیادی نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه آموزش لازم در خصوص دُز استفاده از آفت کش‌ها در محصولات کشاورزی داده شده است گفت: در حوزه باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مسئولیت نظارت را بر عهده دارد ضمن اینکه وزارت بهداشت، در میادین میوه و تره بار این نظارت را انجام می‌دهد.

اگر محصولاتی، باقیمانده سموم داشته باشند و بیش از میزان استاندارد باشد، با فرد خاطی برخورد خواهد شد.

سازمان حفظ نباتات، دوره‌های آموزشی را در سطح استان‌ها برگزار و تلاش می‌کند که با ایجاد آگاهی، کشاورزان از آفت کش‌ها درست استفاده کنند تا با مشکلی در محصولات کشاورزی مواجه نباشیم.

وی درخصوص برخورد با خاطیان در استفاده از آفت کش‌ها افزود: قطعاً مواردی بوده که به علت استفاده نادرست یا اقدام تخلف گونه از آفت کش‌ها، برخورد شده است.