کشور نیازی به واردات کودهای آماده مصرف ندارد

کشور نیازی به واردات کودهای آماده مصرف ندارد

آب و غذا

رییس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان کودهای کشاورزی با بیان اینکه تمامی کودهای مصرفی کشور از محل تولید داخل تامین می‌شود گفت: کشور هیچ نیازی به کودهای آماده مصرف وارداتی مشابه تولید داخل ندارد.

قباد فرهادی  با تاکید بر کیفی بودن کودهای شیمیایی تولید داخل نسبت به برندهای خارجی اظهار داشت: ۹۰ درصد کودهای تولید داخلی در بسته‌بندی‌های شکیل خارجی عرضه می شود.

وی با بیان اینکه وجود کودهای شیمیایی آمریکایی و اروپایی در کشور دروغی بیش نیست، افزود: در حال حاضر به دلیل وجود تحریم ها علیه ایران، حتی داروهای مربوط به بیماری های خاص امریکایی و اروپایی وارد کشور نمی شود.

به گفته رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان کودهای کشاورزی، کود مصرفی کشور بیش از ۴ میلیون تن است درحالی که براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی کمتر از  ۱۰ هزارتن کود آماده مصرف (دو دهم درصد)  وارد کشور می شود.

وی مواد سازنده کود را ۹۰ درصد آب و ۱۰ درصد ماده موثره دانست و ادامه داد: در حال حاضر مواد اولیه و تکنیکال کود از چین، هند ، روسیه، آسیای میانه و ترکیه تامین و  وارد می شود.

 رییس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان کودهای کشاورزی محور مشکلات صنعت تولید کودهای بخش کشاورزی کشور را تخصیص ارز یارانه ای به واردات کودهای آماده مصرف، تجارت کود، افزایش قیمت مواد اولیه پتروشیمی های داخلی، افزایش هزینه های ناشی از تحمیل تشدید نظارت ها و عدم اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی برشمرد.

دولت ارز یارانه ای ۴۲۰۰ تومانی را بدون احتساب مالیات و ارزش افزوده به واردات کودهای آماده مصرف تخصیص می دهد که سودهای کلان  ناشی از واردات کودهای آماده مصرف مستقیم به جیب واردکنندگان می رود در عین حال به دلیل معافیت از پرداخت مالیات و ارزش افزوده این کالاها با قیمت های پایین به بازار عرضه می شوند.

در حالیکه تولیدکنندگان داخلی مشابه  همین کودها را با افزایش هزینه های تولید، ارز آزاد و پرداخت مالیات و ارزش افزوده تولید می کنند که موجب افزایش قیمت تولیدات داخلی نسبت به مشابه وارداتی آنها می شود.

به گفته وی، همین امر باعث می شود که واحدهای تولیدکننده کودهای شیمیایی با کیفیت، نتوانند با کودهای وارداتی یارانه ای رقابت کنند که ضربه ای به تولید داخلی است.

فرهادی پیشنهاد داد: برای حمایت از تولید داخلی نیاز است که دولت به جای تخصیص ارز به کودهای یارانه ای آماده مصرف، این یارانه را به واردات مواد اولیه و یا مستقیم در اختیار کشاورزان برای خرید کود قرار دهد.

وی علت دیگر افزایش قیمت تمام شده کودهای شیمیایی تولید داخل را پایین بودن ظرفیت تولید دانست و اظهار داشت: اکنون کارخانجات فعال در تولید کودهای شیمیایی با تمامی ظرفیت کار نمی کنند که همین موجب بالا رفتن قیمت تمام شده تولید می شود به طوری که اگر کارخانجات با ظرفیت بالا کار کنند به طور حتم علاوه بر کاهش قیمت تمام شده محصول می توانند با محصولات وارداتی رقابت کنند.