۵۰ میلیون دلار، ظرفیت ارزآوری شهرک شیلاتی رودشور گناوه

۵۰ میلیون دلار، ظرفیت ارزآوری شهرک شیلاتی رودشور گناوه

آب و غذا

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور گفت: با تکمیل و بهره‌برداری از شهرک شیلاتی رودشور شمالی شهرستان گناوه پیش‌بینی می‌شود سالانه ۲۰ هزار تن میگو تولید و ۵۰ میلیون دلار ارزآوری عاید کشور شود.

علی اشرف منصوری افزود: در این مجتمع در هر هکتار  ۸ تا ۱۰ تن میگو تولید و در مجموع برای کل این شهرک برداشت ۲۰ هزار تن پیش‌بینی شده‌است که این میزان معادل ۴۰ درصد کل تولید کشور و ۱۰۰ درصد تولید کنونی استان بوشهر است.

وی اظهارداشت: پس از بهره‌برداری از این مجتمع با احتساب صنایع بالا و پایین دستی که در این طرح ایجاد خواهد شد بیش از پنج هزار اشتغال ایجاد شود و این مهم می‌تواند تحول اساسی در رفع محرومیت، توسعه اقتصاد و ایجاد اشتغال برای مردم منطقه داشته باشد.

منصوری، مجتمع پرورش میگوی شهرک شیلاتی رودشور شمالی شهرستان گناوه را یکی از طرح‌های  بزرگ و اساسی در کشور دانست و گفت: طرح توسعه این شهرک حدود سه هزارو ۴۰۰ هکتار عرصه دارد و حدود ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بدون اتکا به منابع مالی دولتی توسط بخش خصوصی اجرا می‌شود.

باتوجه به اینکه یکی از ویژگی‌های این طرح  براساس مطالعه انجام شده، استخرهای پرورشی در آن ایجاد خواهد شد که بصورت کامل مکانیزه به پرورش میگو خواهند پرداخت.

وی افزود:  حدود ۱۵۸ شهرک کشاورزی در کشور در سطح ۴۰ هزار هکتار در اختیار این شرکت است.

عرصه کاری شهرک‌های در اختیار این شرکت  درسه حوزه گلخانه‌ای، دامپروری و آبزی پروری فعال است که تعداد آنان در نوسان  و با استعدادیابی جدید در هرلحظه میزان آنها تغییر خواهد کرد.

توسعه آبزی پروری یکی از محوری‌ترین  برنامه و فعالیت پیشرو  این شرکت بویژه در سواحل جنوبی کشور است.

در این ارتباط در استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و گلستان  در مجموع تاکنون حدود ۳۰ هزار هکتار از اراضی  برای توسعه پرورش میگو و آبزی پروری کارسازی شده‌است.

خیلی از طرح‌های آبزی پروری بالای ۸۰ درصد شناسایی و استعدادیابی شده و کار مطالعه آنان به پایان رسیده‌است و در بخشی از طرح‌ها از جمله رودشور شمالی بندر گناوه و حسنکی استان هرمزگان عملیات اجرایی آغاز شده‌است.

وی بیان کرد: شرکت شهرک‌های کشاورزی یک مجموعه نوپا است که با مصوبه مجلس در قالب برنامه پنجم توسعه فعالیت خود را از سال ۹۲ آغاز کرده‌است.

عمده فعالیت‌های این شرکت در ۲ سال اخیر آغاز و  عمده واگذاری‌ها نیز در این مدت بوده‌است.

از مجموع واگذاری اراضی حدود ۶ هزارو ۷۰۰ هکتار در سطح کشور، یکهزارو ۵۰۰ هکتار آن در دست ساخت و بهره‌برداری و مابقی در پروسه دریافت تسهیلات و تامین منابع مالی است که امیدواریم در ۲ سال آینده به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور اظهار داشت: افق شرکت در چندسال آینده رساندن چندین برابری پرورش و تولید میگو در مقایسه با وضعیت کنونی است.

شهرستان ساحلی گناوه در شمال استان بوشهر دارای ۳ سایت فعال تولید و پرورش میگوی است.