افزایش ۸۸ درصدی قیمت تراکتور در یکسال گذشته

افزایش ۸۸ درصدی قیمت تراکتور در یکسال گذشته

آب و غذا

رییس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی با بیان اینکه مکانیزاسیون فاکتور اساسی در تولید انبوه و تامین امنیت غذایی کشور است گفت: قیمت تراکتور و کمباین های پرتیراژ تولید داخل در یکسال گذشته ۸۸ درصد افزایش یافته است.

کامبیز عباسی روز شنبه در نشست خبری خود به مناسبت رونمایی از سند چشم انداز مکانیزاسیون کشاوررزی و تشریح اولویت ها، عملکرد و اقدامات افزود: در بحث تغییر قیمت ماشین آلات، ابزار و تجهیزات بخش کشاورزی تولید داخل در سالهای ۹۷ و ۹۸ بین ۵۰ تا ۸۵ درصد افزایش قیمت داشته ایم.

وی اظهارداشت: این درحالیست که کشورما در تامین و تولید ماشین آلات کشاورزی خوداتکا است به طوری که ۹۰ تا ۹۵ درصد نیازهای این بخش  در داخل تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه بخش مکاننیزاسیون کشاورزی نیازمند حمایت جدی است تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید توجه جدی به حوزه صنعت ماشین های کشاورزی  داشته باشد تا کالای تولید داخل  از نوسان قیمتی کمتری برخوردار شوند.

به گفته وی، وزارت صنعت باید تمهیدات لازم را  اعم از سرمایه در گردش ، حمایت های تسهیلاتی، حمایت از حوزه ماشین آلات کشاورزی همانند حوزه خودروریی را به عمل آورد.

رییس مرکز مکانیزاسیون کشور گفت: انتظار می رود به همان اندازه که محصولات کشاورزی مورد سیاست های قیمتی قرار می گیرند ابزار، ماشین آلات و نهاده های بخش کشاورزی نیز مورد اعمال سیاست های قیمتی قرار گیرند تا تطابق قیمتی صورت گیرد به طور مثال وقتی قیمت گندم ۳۰ درصد افزایش پیدا می کند چرا باید افزایش قیمت ماشین آلات و نهاده های کشاورزی چند برابر باشد.

وی افزود: سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در یک ماه اخیر مخالفت جدی خود را نسبت به افزایش قیمت تراکتور اعلام کرده و خواستار مانع افزایش قیمت ها شده اند.

عباسی اظهار داشت: با توجه به وجود خطوط اعتباری بخش مکانیزاسیون کشاورزی و تقاضای بالا همیشه کالاهای تولیدی مکانیزاسیون کشاورزی پیش فروش می شود بنابراین توقع  داریم کارخانجات تراکتور و کمباین سازی و ادوات تولید پایدار داشته باشند.