توصیه‌ رئیس سازمان دامپزشکی به دامداران مناطق سیل زده

توصیه‌ رئیس سازمان دامپزشکی به دامداران مناطق سیل زده

آب و غذا

رئیس سازمان دامپزشکی توصیه کرد که دامداران دام‌های خود را به مناطق امن‌تری برده تا در معرض سیل و گل‌ولای قرار نگیرند و همچنین اطلاعات دام‌های تلف شده خود را منعکس کنند تا دفن بهداشتی صورت گیرد.

علیرضا رفیعی‌پور، با بیان اینکه بعد از اطلاع از وقوع سیل همکاران ما در شهرستان‌ها و پست‌های دامپزشکی در مناطق مختلف کشور در حالت آماده باش هستند، اظهار کرد: ۳۱ استان کشور به ۵ منطقه تقسیم شده‌است که در این ۵ منطقه استان‌های معین هر استان مشخص شده‌اند و در مواقع بحرانی از یکدیگر کمک می‌گیرند.

نیروها و امکاناتی با عنوان اکیپ‌های واکنش سریع داریم. این اکیپ‌ها زمانی که در هر جایی از کشور اتفاقی بیفتد از استان‌های معین وارد عمل می‌شوند. در چابهار، جاسک حدود ۲۴  اکیپ واکنش سریع  از استان‌های مختلف وارد عمل شدند، ولی متاسفانه به دلیل حجم بالای آب امکان دسترسی به همه روستاها وجود ندارد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: همکاران ما در سازمان دامپزشکی به روستاهایی که امکان تردد در آنها وجود داشت با قایق و ماشین خودشان را رساندند و اقدامات بهداشتی از جمله دفن بهداشتی لاشه‌ها، واکسیناسیون دام‌ها علیه بیماری‌های استراتژیکی که در این شرایط می‌توانند  خطرناک باشند مانند بیماری سیاه زخم که مشترک بین انسان دام است، انجام دادند. همچنین سمپاشی و ضدعفونی محیط‌هایی که دام‌ها در آنجا وجود دارد نیز انجام شد. زیرا عوامل بیماری‌زا در این شرایط فعال‌تر می‌شوند و این عوامل بایستی با سمپاشی کنترل شوند.

همکاران ما دستورالعمل‌هایی مختص به شرایط بحرانی سیل دارند، کشور اوایل امسال بارندگی خوبی را تجربه کرد ولی بسیاری از شهرها با بحران سیل مواجه شدند. به همین جهت همکاران ما در بخش دامپزشکی تجربه مقابله و مواجه با بحرانی مانند سیل را دارند. آنها مناطقی که دام در آنجا وجود دارد،  شناسایی می‌کنند و اطلاعات لازم را به دامداران می‌دهند. همچنین اقداماتی در حوزه مراقبت پس از بروز سیل و ارسال اکیپ‌های دفن بهداشتی لاشه‌ها را انجام می‌دهند. در کنار آن نیز اقدامات حمایتی یعنی واکسن رایگان، سم رایگان و مواد مغذی رایگان را به این مناطق می‌رسانند.