حدود ۱۷۰ شرکت وارد کننده ذرت وجود دارد

حدود ۱۷۰ شرکت وارد کننده ذرت وجود دارد

آب و غذا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، در پنل تخصصی اولین همایش بین المللی صنعت لبنیات ایران در پاسخ به تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات نهاده های دامی و کشاورزی، اظهار کرد: اگر دولت به صورت ناگهانی و یکباره ارز ۴۲۰۰ تومانی را از واردات نهاده‌ها بر دارد یک کامیون سویا ۵۰ میلیون تومانی تبدیل به ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان می شود و هیچ کدام از دامداران توان تهیه پول برای این نهاده را ندارند.

وی با تأکید بر اینکه انحصاری در واردات نهاده های دامی و کشاورزی وجود ندارد، افزود: دولت تنها برای تأمین ذخایر استراتژیک، ذرت را وارد می کند اما اصل واردات ذرت کشور توسط بخش خصوصی انجام می شود و حدود ۱۷۰ شرکت وارد کننده ذرت وجود دارد.

رضایی در پاسخ به در خواست بخش خصوصی مبنی بر آزاد سازی واردات نهاده های دامی، تاکید کرد: ما هم موافق آزاد‌سازی هستیم اما این کار باید به مرور اتفاق بیفتد و نمی شود به یکباره ارز را از واردات نهاده‌ها برداشت.

شرکت پشتیبانی امور دام یک و نیم میلیون تن نهاده را برای ذخایر استراتژیک وارد می‌کند و اگر فرض کنیم که این واردات انجام نشود قیمت نهاده ها افزایش می یابد و من از بخش خصوصی می پرسم، اگر به یکباره ارز ۴۲۰۰ تومانی برداشته شود به چه نحو برای واردات تأمین مالی خواهند کرد؟

برچسب ها: واردات ذرت