شرکت‌های خارجی مجوزی برای صید فانوس ماهیان ندارند

شرکت‌های خارجی مجوزی برای صید فانوس ماهیان ندارند

آب و غذا

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: مجوز فعالیت صید فانوس ماهیان مختص شرکت‌های ایرانی است و هیچ شرکت خارجی از سازمان شیلات ایران مجوز صید فانوس ماهیان را دریافت نکرده است.

نبی الله خون میرزایی روز دوشنبه در نشست خبری دهه فجر انقلاب اسلامی افزود: سازمان شیلات حتی مجوز صید گونه‌های دیگر را نیز به شرکت‌های خارجی نداده است.

وی با بیان اینکه این کشتی‌ها ساخت کشورهای مختلف هستند، افزود: شرکت‌های داخلی که مجوز صید فانوس ماهیان را دارند، به دلیل نداشتن کشتی و تکنولوژی، از تجهیزات و کشتی‌های خارجی به شکل اجاره، اجاره به شرط تملیک استفاده می‌کنند.

معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه این کشتی‌ها متعلق به کشورهای آسیای جنوب شرقی همچون چین هستند، اظهار داشت: استفاده از کشتی‌ها خارجی باعث شد درصدی از نیروی انسانی شاغل در این کشتی‌ها از کشورهای صاحب کشتی تامین شود.

خون میرزایی با تاکید بر اینکه حق امتیاز بهره‌برداری در دست شرکت‌های ایرانی است، گفت: این شرکت‌ها باید خارج از محدوده ۱۲ میایلی سرزمینی یعنی خارج از صیدگاه های ساحلی است صید کنند که در این زمینه شاهد تخلفاتی بودیم.

رئیس سازمان شیلات با بیان اینکه صیادان مجوزدار باید در محدوده صیدگاهی خود فعالیت کنند، گفت: در غیر این صورت تخلف به شمار می‌آید و مطابق با ضوابط سازمان شیلات با آنها برخورد می شود.

در این زمینه اقدامات نظارتی مختلف از جمله سیستم‌های آنلاین کنترل تردد انجام می‌شود و در صورت بروز تخلف، با خاطیان برخورد خواهد شد؛ علاوه بر این، برخوردهای بازدارنده را نیز در این زمینه تشدید می‌کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بین ۷۰ تا ۹۴ کشتی در صید فانوس ماهیان فعال هستند، افزود: تخلف صیادان باعث شد امسال مجوز ۱۶ فرورند کشتی لغو شود.