منعی برای واردات تخم چشم زده قزل آلا وجود ندارد

منعی برای واردات تخم چشم زده قزل آلا وجود ندارد

آب و غذا

رییس سازمان شیلات ایران از حذف ارز ٤٢٠٠ تومانی تخم چشم زده قزل آلا خبر داد و گفت: طبق آمار ۱۰ ماهه امسال ۲۰۰ هزار تن تخم چشم زده وارد کشور شده و منعی برای واردات این کالا نداریم.

با توجه به محدودیت‌ ارزی وزارت جهاد کشاورزی در تامین کالاهای اساسی همچون نهاده های دامی (کنجاله سویا، جو و ذرت)، بذر و روغن با آن روبرو بود، تخم چشم زده ماهی قزل آلا از مشمول کالاهای دریافت کننده ارز رسمی ۴۲۰۰  تومانی خارج شد.

نبی الله خون میرزایی اظهار داشت: با حذف ارز رسمی این کالا، اکنون تخم چشم زده ماهی قزل آلا با ارز نیمایی تامین و بر همین اساس قیمت گذاری می شود، اما محموله هایی که پیش از این ثبت سفارش شده بودند با همان مبنای قیمتی و تحت نظارت به بازار عرضه می‌شوند.

واردات تخم چشم زده قزل آلا با فاصله قیمتی بین ارز رسمی و نیمایی تاثیر چشمگیری در قیمت تمام شده محصول نهایی نخواهد داشت اما حذف ارز رسمی می تواند فرصتی برای اییجاد رقابت بین تولیدکنندگان داخلی و واردات باشد.

وی نیاز کشور به تخم چشم زده قزل آلا را سالانه بین ۴۰۰ تا ٥٠٠ میلیون قطعه دانست و گفت: تکثیرکنندگان براین باورند که ۵۰ درصد نیاز کشور از محل تولید داخل را تولید کنند اما آمارها نشان می دهد که این مراکز می توانند ۳۴ درصد نیاز این بخش را تامین کنند و مابقی  باید از محل واردات تامین شود.

سال گذشته ضریب خودکفایی تخم چشم زده قزل آلا حدود ٢٥ درصد بود که به نظر می رسد این رقم امسال به دلیل استقبال تکثیرکنندگان داخلی به حدود ٣٤ درصد برسد.