سرمایه‌گذاری ۱۲ میلیارد دلاری دولت تدبیر و امید در حوزه آب

سرمایه‌گذاری ۱۲ میلیارد دلاری دولت تدبیر و امید در حوزه آب

آب و غذا

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه هیچ دولتی به اندازه دولت تدبیر و امید در بخش آب سرمایه‌گذاری نکرده است، گفت: در این دولت ۱۲ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی در بخش آب سرمایه‌گذاری شده است.

علی‌مراد اکبری روز سه‌شنبه در مراسم رونمایی از پنج محصول سالم گواهی شده زنان روستایی و تجلیل از مدیران عامل صندوق‌های اعتبارات خُرد زنان روستایی استان کرمانشاه در سرسرای اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی استان، به مقایسه وضعیت زمین‌های کشاورزی استان از نظر سیستم‌های آبیاری تحت فشار پرداخت و افزود: قبل از انقلاب ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی کشور به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز بود که اکنون این رقم به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار رسیده که یک میلیون و ۱۵۰ هزار هکتار آن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بوده است.

وی همچنین میزان شبکه‌های آبیاری و زه‌کشی کشور قبل از انقلاب را از ۱۴۱ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: اکنون این رقم به یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار رسیده که ۶۰۰ هزار هکتار آن در دولت تدبیر و امید بوده است.

وی خروجی این اقدامات دولت در بخش آب را منجر به افزایش راندمان دانست و توضیح داد که راندمان آبیاری از ۳۹ درصد به ۴۵ درصد رسیده و بیش از ۱۳ میلیارد مترمکعب آب در کشور صرفه‌جویی شده است.

میزان بهره‌وری آب از ۹۲۰ گرم بر مترمکعب به هزار و ۴۵۰ گرم رسیده و سالانه بین هفت تا هشت درصد به بهره‌وری کشور اضافه شده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در ادامه سخنان خود به پروژه سامانه گرمسیری و شبکه‌های آبیاری و زه‌کشی غرب و شمال غرب کشور اشاره کرد و گفت: استان کرمانشاه یکی از استان‌های سرآمد در این پروژه است و در بخش آب و خاک نیز شاهد تلاش‌های بسیار خوبی در این استان بوده‌ایم.

اکبری اظهار داشت: استان کرمانشاه با ۶۳ هزار هکتار بعد از استان آذربایجان غربی با ۶۷ هزار هکتار، یکی از استان‌های پیشتاز در سامانه گرمسیری است.

وی با بیان اینکه ۱۱ هزار هکتار از مجموع سامانه گرمسیری در استان کرمانشاه تامین آب شده است، گفت: قرار است این میزان به بخش خصوصی واگذار شود.