تولید میگو ایران به ۴۵ هزار تن رسید

تولید میگو ایران به ۴۵ هزار تن رسید

آب و غذا

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور گفت: امسال با افزایش ۲ برابری تولید میگو در کشور، تولید این محصول شیلاتی از ۲۵ هزار تن به ۴۵ هزار تن افزایش یافت.

قاسم رضاییان‌زاده روز پنجشنبه در آیین کلنگ‌زنی واحد تولید واکسن با مشارکت سرمایه‌گذار روسی در شهر سمنان ابراز داشت: با افزایش تولید میگو در کشور صادرات  این محصول شیلاتی نیز به صورت چشمگیر افزایش یافته است.

همچنین امسال بیش از ۹ هزار تن شیر خشک به عنوان یکی از فرآورده‌های دامی به خارج از کشور صادر شده است.

با مدیریت خوب سازمان دامپزشکی کشور کمبود در داروی دامی و مواداولیه تولید داروی دامی وجود ندارد و هم چنین در زمینه کنترل بیماری‌های دام وطیور نیز مشکلی نیست.

یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی خودکفایی در تولید واکسن تب‌برفکی و طاعون نشخوارکنندگان است که اکنون ۱۰۰ درصد واکسن مورد نیاز برای درمان این ۲ بیماری در کشور تولید می‌شود و حتی بخشی از واکسن تولیدی کشور مربوط به طاعون نشخوار کنندگان صادر می‌شود.

۶۰ درصد واکسن‌های طیور به طور کامل وارداتی است و در واقع ۶۰ درصد برابر با پنج میلیارد دُز واکسن طیور است که به صورت وارداتی تامین می‌شود و با ساخت و بهره‌برداری از کارخانه تولید واکسن طیور در سمنان بخش زیادی از نیاز کشور تامین می‌شود.

وی یادآور شد: از صنعت طیور کشور در جهان به عنوان یک صنعت موفق نام‌ برده می‌شود که نشان از سیاست‌گذاری درست و موفق در این صنعت است.

۴۰۰ میلیون یورو ارز برای واردات مواداولیه در حوزه دام و طیور در نظر گرفته شده و اکنون رونق صنعت در حوزه دام وطیور با سرعت قابل قبول رو به توسعه است.