اعتراض کشاورزان در خصوص قیمت پایین گندم به حق است

اعتراض کشاورزان در خصوص قیمت پایین گندم به حق است

آب و غذا

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: اعتراض کشاورزان نسبت به قیمت پائین گندم به حق است ولی دولت نیز معذوراتی دارد که نمی‌تواند به یکباره قیمت خرید تضمینی گندم را افزایش دهد.

عباس کشاورز روز پنجشنبه در جریان افتتاح طرح‌های کشاورزی شهرستان ورامین افزود: امسال میزان تولید گندم بسیار مناسب بود و می‌توانست نیازهای داخلی را برطرف کند ولی با توجه به قیمت خرید تضمینی گندم، برخی از کشاورزان ترجیح دادند که گندم خود را در انبار نکهداری کنند و نتوانستیم کل گندم تولیدی را خریداری کنیم.

دولت به خاطر رفاه جامعه و توجه به نیاز مردم در مصرف نان، نمی‌تواند قیمت گندم را به یکباره افزایش دهد ولی تلاش داریم تا با تامین نهاده‌های کشاورزی از جمله کود و سم ارزان قیمت، برخی از مشکلات کشاورزان را برطرف کنیم.

کشاورز با اشاره به اینکه برخی از مواقع به منظور رفع نیاز کشور، مجبور به واردات گندم هستیم خاطرنشان کرد: گندم چه برای تولید داخلی و چه واردات، با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی تامین می‌شود.

وی با اشاره به افتتاح شهرک گلخانه ای حصار گلی ورامین اضافه کرد: دستگاهای حمایت کننده مالی و انرزی کمک کردند تا این مجموعه پس از سال‌ها به تولید گل، سبزی و صیفی رسیده و سهم مهمی در اشتغال ایفا کند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به طرح تامین آب زابل نیز گفت: پس از هشت سال خشکسالی، آب مورد نیاز برای ۴۶ هزار از اراضی جدید زابل با عنایت رهبر مخعظم انقلاب و تامین اعتبارات از صندوق توسعه ملی، فراهم شده و امسال بیش از ۵۰ هزار هکتار گندم و جو پائیزه و ۳۰ هزار هکتار گندم بهاره پس از سال ها کشت می‌شود.

موظفیم که تعادیلی در توسعه پروژه های کشاورزی داشته باشیم و با تعامل دستگاه های فنی، اعتباری و پشتیبانی طرح ها را پیش ببریم.

همزمان با ششمین روز از ایام الله دهه مبارک فجر، پنج طرح کشاورزی در شهرستان ورامین با حضور وزیر جهاد کشاورزی، استاندار تهران و مسئولان شهرستانی افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.