افزایش زیاد قیمت گندم در بازارهای جهانی

افزایش زیاد قیمت گندم در بازارهای جهانی

آب و غذا

امروز در بازارهای جهانی قیمت انواع ذرت، گندم، دانه‌های روغنی افزایش داشت به طوری که هر بوشل گندم ۱۰ دلار افزایش یافت و به قیمت ۵۵۱ دلار به فروش رفت.

قیمت ذرت هم رشد ۲.۷۵ دلاری داشت و هر بوشل از این محصول به قیمت ۳۸۴ دلار و ۷۵ سنت به فروش رفت، قیمت دانه روغنی سویا هم رشد ۳ دلاری را تجربه کرد.

ایران در دانه‌های روغنی و ذرت واردکننده عمده است و به ترتیب ۹۰ درصد و ۷۰ درصد نیاز کشور از محل واردات تأمین می‌شود. هر گونه نوسان در بازارهای جهانی روی قیمت واقعی تأثیر می‌گذارد.

تلاش دولت این است که با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی از نوسانات داخل جلوگیری کند اما در حقیقت هر گونه بالا رفتن قیمت در اقتصاد داخلی تأثیرگذار خواهد بود.

بر اساس این گزارش، گیاه روغنی کانولا هم رشد ۱.۴ دلاری را تجربه کرد. در گروه محصولات نرم کشاورزی شکر به عنوان محصول استراتژیک رشد ۱۱ سنتی را تجربه کرد و قیمت پنبه هم افزایش ۱.۱۹ دلاری داشت.

به گزارش فارس، ارز وارداتی شکر اخیراً از ۴۲۰۰ تومان به ارز نیمایی تبدیل شده است. اختصاص ارز نیمایی و بالا رفتن قیمت جهانی هر دو می‌تواند روی قیمت داخلی تأثیرگذار باشد اما مسؤولان داخل تأکید می‌کنند که قطع ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت داخل را افزایش نخواهد داد.

امروز در بازارهای جهانی قیمت دام زنده و دام پرواری به ترتیب ۱.۸ دلار و ۲.۲ دلار افزایش داشتند. ایران با اینکه سالانه ۸۵۰ هزار تن گوشت تولید می‌کند اما برای تأمین نیاز داخل وابسته به ۱۵۰ هزار تن واردات است.

هر بوشل گندم معادل ۵۶ پوند است.