ضربات مرگبار کرونا بر صنعت مواد غذایی چین

ضربات مرگبار کرونا بر صنعت مواد غذایی چین

آب و غذا

بازگشت کرونا به پکن و مبتلا شدن شماری از افراد فعال در حوزه صنعت مواد غذایی به این ویروس، بار دیگر ضربات سهمگینی بر این صنعت که بتازگی درحال جان گرفتن بود، وارد کرده است.

معضل برگشت کرونا به پایتخت چین این بار فقط مربوط به مبتلایان به این ویروس نیست بلکه به دلیل آنکه ویروس از طریق یک بازار بزرگ مواد غذایی شیوع پیدا کرده و بسیاری از افراد دست اندرکار این صنعت را آلوده و مبتلا کرد، دردسر ساز شده است.

صنایع غذایی چین در دور اول شیوع بیماری با مشکلات زیادی روبرو شدند اما امروزه نه تنها بسیاری از صادرکنندگان مجبور به توقف صادرات فراورده های گوشتی و ماهی به چین شده اند و بعضی نیز داوطلبانه آن را متوقف کرده اند، در داخل هم شرکت های فراوری گوشت و هم مواد غذایی با آینده ای مبهم روبرو هستند.

با شیوع ویروس در شرکت هایی که در زمینه فراوری مواد گوشتی کار می کردند، دست اندرکاران صنایع غذایی در چین و دیگر نقاط جهان بتدریج با متغیرهای زیادی روبرو شده اند و شمار زیادی از آنها مجبور شدند کسب و کارشان را تعطیل کنند.

پس از آنکه اعلام شد ویروس در پکن از غرفه های فروش ماهی شیوع پیدا کرده است فروش برخی از انواع ماهی از جمله ماهی سالمون در این شهر به کمتر از نصف در دو هفته گذشته رسیده است.  

«آتنا لین» از جمله مسئولان یکی از شرکت های فراوری گوشت می گوید که به طور مستقیم زیر ضربات کرونا قرار گرفته ایم، بخش هایی از شهر پکن دوباره در قرنطینه قرار گرفته است و فروش پایین آمده است.

صنایع فروش، فراوری گوشت و محصولات دریایی و رستوران ها تا قبل از این هم شرایطی بسیار شکننده داشتند اما اوضاع دوباره به هم ریخته و بازگشت ویروس به پکن، دیگر نقاط چین را هم تحت تاثیر قرار داده است.

اداره کل گمرک چین هم اعلام کرد که دو شرکت از برزیل و انگلستان که به چین فراورده های گوشتی صادر می کردند به دلیل شیوع ویروس، این صادرات را به صورت داوطلبانه متوقف کرده اند و حتی خود چین هم خرید از برخی شرکت های آلمانی و آمریکایی را متوقف کرده است.

این شرایط برای اروپا هم مطلوب نیست، زیرا در سال ۲۰۱۹ میلادی بخش زیادی از فراورده های تولیدی آنها به بازار بزرگ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری چین صادر شد. از سوی دیگر همزمانی این رویداد با جنگ تجاری چین و آمریکا به ویژه وعده چین برای خرید ۴۰ میلیارد دلار از فراورده ها و محصولات کشاورزی و زراعی آمریکا، موجب بروز مشکلات جدیدی شده است.

گمرک چین همه کانتینرهای حاوی مواد گوشتی و غذایی منجمد را با دقت بررسی می کند و با توجه به خطر شیوع ویروس کرونا سفارش های بسیاری از شرکت ها لغو شده است. چین بشدت به واردات گوشت برای عرضه در بازار داخلی وابسته است. بین ماه های ژانویه تا آوریل امسال (دی تا فروردین گذشته) این کشور ۱/۷۷ میلیون تن گوشت خوک و ۶۹۰ تن گوشت گاو وارد کرد که به ترتیب در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۱۷۰ و ۵۳ درصد رشد داشته است.

گمرک چین نامه هایی برای ۴۰ کشور دنیا ارسال کرده و از آنها خواسته است تا بر صنایع و مواد غذایی خود نظارت بیشتری داشته باشند و موضوع را با سازمان بهداشت جهانی نیز در میان گذاشته است.

در همین حال دولت محلی پکن بخشنامه های متعددی در روزهای اخیر منتشر کرده و از مردم خواسته است مراقب محصولات غذایی باشند و به مردم توصیه شده است حتی الامکان از غذا خوردن و سفارش دادن غذا در بیرون از منزل خودداری کنند.

گمرک چین در روزهای اخیر ده ها هزار نمونه از مواد غذایی و فراورده های گوشتی وارداتی را نمونه برداری کرده و مورد آزمایش کرونا قرار داده که البته مشکلی نداشته اند./ایرنا

برچسب ها: کرونا چین