شوک افزایش ۲ برابری کارمزد شالیکوبی‌ها به برنج‌کاران مازندران

شوک افزایش ۲ برابری کارمزد شالیکوبی‌ها به برنج‌کاران مازندران

آب و غذا

هزینه‌های سنگین ناشی از افزایش قیمت انواع نهاده‌ها و دستمزدها حتی در خط پایان تولید برنج نیز دست از سر شالیکاران مازندران بر نداشت و با ۲ برابر شدن کارمزد شالیکوبی‌ها ، زنجیره گرانی‌ها تکمیل شد.

طبق اعلام رسمی اتحادیه شالیکوبی داران استان مازندران ، کارمزد تبدیل هر تن شالی با رطوبت حدود ۳۰ درصد در شالیکوبی های ۵۵۸ هزار تومان و در شالیکوبی های مدرن نیز ۶۰۰ هزار تومان تعیین شده است. دستمزد سال گذشته برای شالیکوبی های سنتی ۳۲۱ هزار تومان و مدرن ۳۴۵ هزار تومان بود.

کشاورزان مازندران امسال ۲۱۵ هزار هکتار از شالیزارهای استان را زیر کشت برنج برده اند ، محصولی که این روزها به مرحله برداشت رسیده و کشاورز  پس از برداشت مکانیزه بناچار باید شالی نم دار را روانه خشک کن های شالیکوبی ها کند تا تبدیل به برنج سفید شود چون در غیر این صورت ، رطوبت بالا شالی را از بین می برد و قابلیت خشک کردن به صورت سنتی هم ندارد.

افزایش حدود ۲برابری کارمزد شالیکوبی ها در تبدیل شالی به برنج سفید به عنوان آخرین مرحله تولید این محصول استراتژیک کام شیرین کشاورزان را از وضعیت مناسب تولید ساری جاری تلخ و در واقع آه و خستگی آنان را پس از حدود چهار ماه دغدغه و دلهره دوچندان کرده است.

صدور فاکتور پرداخت کارمزد شالیکوبی در حالی سبب شوکه شدن  شالیکاران مازندران شده است که کشاورزان امسال هزینه سنگینی را به خاطر افزایش بی رویه قیمت انواع نهاده های کشاورزی از جمله کود ، سم ، قطعات یدکی ماشین آلات ، پلاستیک  و همچنین دستمزد کارگران متقبل شدند.

این وضعیت در حالی است که برنج نو  مازندران پس از گذشت حدود ۱۰ روز رونمایی شدن همچنان بدون قیمت‌گذاری و خرید و فروش انبار می‌شود و به نوعی بازار برنج استان در حالت انتظار قرار گرفته است. 

مازندران حدود یکهزار و ۲۰۰ واحد شالیکوبی دارد که علاوه بر تبدیل شالی به برنج سفید ، به عنوان محل خرید و فروش برنج به صورت عمده نیز شناخته می شوند. 

شماری از شالیکاران مازندران ضمن گلایه از افزایش صد درصدی کارمزد شالیکوبی ها به خبرنگار ایرنا گفتند که تمامی هزینه های امسال برنجکاری ۲ تا چهار برابر شد و انتظارشان این است که قیمت برنج سفید هم به همین میزان بالا برود ، اگر چه ممکن است تهیه آن برای بسیاری از مصرف کنندگان غیرممکن شود.

این کشاورزان با تاکید بر این که خواستار هدایت تمامی فشارهای ناشی از گرانی و افزایش قیمت به مصرف کننده نیستند ، تاکید کردند که کشف قیمت برنج نو باید به گونه ای باشد که آنها هم متضرر نشوند.

یکی از شالیکاران بخش دشت سر آمل با تشریح ریز هزینه های کشت برنج از خزانه گیری گرفته تا پرداخت کرایه تراکتور ، دستمزد نشاکاران ، پلاستیک ، مصرف انواع کود و سم ، گفت : قیمت هر گونی خالی برای شالی امسال به ۲هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است و کشاورز باید برای هر هکتار شالی طارم محلی ۹۰ کیسه به ارزش  حدود ۲۳۰ هزار تومان تهیه کند.

با محاسبه دقیق به جرات می توان گفت که اگر کشاورز برنج طارم محلی امسال را تا ۲۷ هزار تومان در هر کیلو گرم بفروشد ، حدود ۵۰ درصد آن تنها هزینه های جاری بدون در نظر گرفتن ارزش زمین و وقت و کار و زندگی خود کشاورزی است و اگر توجه داشته باشیم که درآمد اصلی و سالانه شالیکاران از همین محل تامین می شود ، متوجه می شویم که کشاورز حتی به اجاره زمینش هم نمی رسد چه رسد به دستمزد تلاش شبانه روزی .

شالیکاران عاشق کار و زمین کشاورزی خود هستند اما اگر امسال به بازار فروش برنج توجه جدی نشود و هزینه های سنگین تولید با قیمت مناسب برنج جبران نشود ، به طور یقین با توجه به افزایش چندین برابری قیمت زمین های کشاورزی ، حفظ این اراضی از سوی  کشاورز که مشتریان زیادی نیز پای های آنان خوابیده است ، دشوار  و قابل تردید است./ایرنا