کشت گیاهان دارویی در ابرکوه به ۱۸۰ هکتار افزایش یافت

کشت گیاهان دارویی در ابرکوه به ۱۸۰ هکتار افزایش یافت

آب و غذا

مسوول تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی ابرکوه از گیاهان دارویی به عنوان محصول کم آبخواه و با ارزش اقتصادی بالا در بازار یاد کرد و گفت: در سال زراعی ۹۹ - ۹۸ با ۱۵ هکتار کشت جدید، سطح زیرکشت به ۱۸۰ هکتار رسیده است.

حسن زارع افزود: با توجه به توسعه کشت گیاهان کم آبخواه و با هدف بهره وری بیشتر از آب مجازی و تغییر الگوی کشت ، امسال  از این میزان سطح زیرکشت افزون بر ۱۳۰ تن انواع محصول برداشت شد.

این مسوول با تاکید بر اینکه توسعه کشت گیاهان دارویی مورد توجه این نهاد است، افزود: گیاهان دارویی از جمله زودبازده‌ترین محصول کشاورزی است که تاکنون ۱۵ رقم با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه (گرم و خشک) مناسب تشخیص داده شد که می توان به زعفران ، گل محمدی ، گل گاوزبان  ، به‌ لیمو، نعناع فلفلی، زوفا ، شیرین‌بیان ، شوید ، زیره ، شنبلیله ، آویش باغی ، مرزنگوش و بادرنجوبه اشاره که در طرح توسعه کشت این شهرستان قرار دارد.

با توجه به ارزش افزوده بالا، کم آبخواه بودن آن و استقبال کشاورزان سطح زیرکشت گیاهان دارویی در برنامه پنج ساله به ۶۰۰ هکتار برسد.

این مسوول بخش کشاورزی ابرکوه با بیان اینکه توسعه کشت گیاهان کم آبخواه به ویژه دارویی و تغییر الگوی کشت در دستور کار است، تصریح کرد: توسعه کشت‌ نه تنها به منابع آبی منطقه کمک می کند بلکه منبع درآمد مطمئنی هم برای کشاورزان است.

گیاهان دارویی سالانه، حداکثر سه مرحله نیاز به آبیاری دارند و به دلیل نیاز کم به آب ، می‌تواند به پایداری منابع سفره های آب زیرزمینی منطقه کمک کند و هم منبع درآمد مطمئنی برای کشاورزان باشد./ایرنا