حقابه تالاب‌های خوزستان باید تامین شود

حقابه تالاب‌های خوزستان باید تامین شود

آب و غذا

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان خواستار تامین حقابه تالاب‌های استان شد و گفت: کشاورزی گسترده در بالادست تالاب‌های شادگان و هورالعظیم و نبود نظارت بر برداشت بی‌رویه آب باعث شده حقابه این تالاب‌ها قطع شود.

محمدجواد اشرفی افزود: ۷۰۰ میلیون مترمکعب حقابه در شورای کشاورزی برای هورالعظیم در فصل تابستان تعیین شده بود اما این حقابه فقط روی کاغذ ماند و تامین نشد.

وی با بیان اینکه سازمان آب و برق هیچ نظارتی بر برداشت آب کشاورزی نمی‌کند، اضافه کرد: کشت گسترده برنج در بالادست هورالعظیم انجام شده و آب قابل توجهی توسط کشاورزان بدون کنترل، برداشت می‌شود که مانع رسیدن آب به هور شده است.

اشرفی با بیان اینکه حقابه تالاب‌ها با توجه به طرح‌های کشاورزی و صنعتی در مسیر کرخه و جراحی هرگز به طور کامل تامین نمی‌شود، گفت: با توجه به شرایط نامناسب سد مارون امسال برای تالاب شادگان حقابه‌ای تعیین نشده، اگرچه به صورت غیررسمی کشت برنج در بالادست این تالاب انجام شده است.

اکنون کمتر از یک مترمکعب برثانیه از طریق رودخانه جراحی (منبع اصلی تغذیه کننده تالاب) وارد این تالاب می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان تصریح کرد: واقعیت این است که در سال‌های اخیر آبی که از رودخانه جراحی وارد تالاب شادگان شده بسیار ناچیز بوده است لذا برای تامین آب این تالاب از جراحی هیچ امیدی نداریم.

اشرفی با اشاره به تلاش برای تامین آب تالاب شادگان از منابع دیگر گفت: طرح انتقال آب از رودخانه کارون به شادگان با ظرفیت پنج مترمکعب برثانیه اجرا شده البته این طرح با تمام ظرفیت کار نمی‌کند.

برنامه بهره برداری به صورتی است که در حال حاضر سه تا چهار مترمکعب برثانیه از این طریق به تالاب شادگان منتقل می‌شود که باعث شده اکوسیستم آن منطقه احیا شود.

۱۲ تا ۲۰ مترمکعب برثانیه پساب نیشکر نیز وارد تالاب شادگان می‌شود که اگرچه شوری این پساب پایین آمده اما برای ما قابل قبول نیست و در شرایط بحرانی مجبوریم آن را قبول کنیم.

در حال حاضر ۸۰ درصد مساحت بخش ایرانی هورالعظیم و حدود ۷۵ درصد از مساحت تالاب شادگان آب دارد اما تبخیر بالای آب در منطقه باعث کاهش شدید آب تالاب‌ها شده است.

تالاب بامدژ نیز هم اکنون هیچ حقابه‌ای دریافت نمی‌کند و تالاب‌های میانگران و بندون که حقابه آنها از باران تامین می‌شود نیز در تابستان آبی دریافت نمی‌کنند و خشک می‌شوند.

به گفته وی برای تامین حقابه بامدژ طرحی در حال اجرا است که آب دائمی به این تالاب برساند.

وی با بیان اینکه برای حقابه تالاب‌ها در حال جنگ با مدیریت سدها و با مصارف بالادست تالاب‌ها هستیم، افزود: نگاهی که به تالاب‌ها وجود دارد، نگاه خوبی نیست و این مساله باید در مدیران استان تغییر کند./ایرنا