مکمل‌های غذایی از عصاره انگور؛ ایده برتر در رویداد استارتاپی ملایر

مکمل‌های غذایی از عصاره انگور؛ ایده برتر در رویداد استارتاپی ملایر

آب و غذا

معاون پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر گفت: در نخستین رویداد استارتاپی ایده‌شو نوآوری در صنایع غذایی انگور و کشمش که به صورت مجازی در دانشگاه ملایر برگزار شد، مکمل‌های غذایی به صورت محصولات جویدنی از عصاره انگور به عنوان ایده برتر انتخاب شد.

بهناز عطائیان اظهار داشت: رویداد ملی ایده‌شو تخصصی نوآوری صنایع غذایی انگور و کشمش با هدف ایجاد کسب و کارهای نو مبتنی بر دانش و تفکر ایرانی به همت پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر و شرکت شهرک‌های صنعتی همدان و همکاری شرکت گسترش بنیان صنعت برازه هفته گذشته برگزار و با استقبال ایده‌پردازان در صنعت انگور و کشمش مواجه شد.

از زمان فراخوان این رویداد ملی ۱۵ ایده مرتبط با محورهای این رویداد به دبیرخانه ارسال شد که ۱۲ ایده پس از داوری انتخاب و ۹ ایده به مرحله نهایی راه پیدا کردند.

در روز برگزاری رویداد استارتاپ نوآوری صنایع غذایی انگور و کشمش، ۲۴ شرکت کننده به‌صورت آنلاین، بر رقابت بین ۹ ایده انتخابی راه یافته به مرحله نهایی نظارت کردند.

در این رویداد ملی ایده‌های مکمل‌های غذایی به صورت محصولات جویدنی از عصاره انگور، تولید پماد و لوسیون پی.سی.اُ (PCO) از عصاره هسته انگور و تولید دراژه کشمش روکش‌دار به ترتیب رتبه‌های اول و دوم و سوم را کسب کردند.

 وی همچنین تولید مربای انگور در مقیاس صنعتی، بسته‌بندی شیره سفید به صورت فیل‌سیل، بسته‌بندی خوشه به خوشه انگور به کمک سولفورید و تولید ویفر رژیمی با استفاده از شیره انگور به عنوان شیرین‌کننده را از دیگر ایده‌های ارایه شده در این رویداد عنوان کرد که در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

«ارایه سیستمی برای اولترافیلتراسیون و رنگبری شیره انگور» یکی از ایده‌های خوب ارایه شده در این رویداد بود که تبدیل به پدیده شده و از وضعیت استارتاپی عبور کرده است.

به همین منظور با توجه به کاربردی بودن ایده «ارایه سیستمی برای اولترافیلتراسیون و رنگبری شیره انگور»، طبق تصمیم هیات داوران این ایده به عنوان ایده ویژه کاربردی معرفی و معادل ایده رتبه دوم بصورت ریالی تشویقی دریافت کرد.

پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر به دنبال این است تا با انتخاب ایده‌های برتر در این رویداد، با کمک سازمان صنایع کوچک، اتاق بازرگانی، پارک علم و فناوری، محققان و فعالان این حوزه، از نظر فنی، فیزیکی و مالی در کنار این ایده‌ها قرار گیرد.

فناوری در توسعه استفاده از انگور، نانو تکنولوژی و نانو بیوتکنولوژی، اقتصاد انگور، صنایع بسته‌بندی و برندسازی، محصولات ارگانیک و سالم، شیرین‌کننده‌های طبیعی و استفاده از آن در صنایع غذایی و فرمولاسیون محصولات جدید خوراکی و غیرخوراکی از محورهای این رویداد استارتاپی بود که عطائیان به آن اشاره کرد.

با برگزاری این رویداد استارتاپی به دنبال آشتی کشاورزی سنتی با صنعت و ورود فناوری و نوآورانه‌ها به فرآیند سنتی انگور و کشمش هستیم.

پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر تاکنون گام‌های مثبتی در این حوزه برداشته است و با توجه به جهانی شدن انگور ملایر در سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، به دنبال نوآوری در صنایع غذایی انگور و کشمش با هدف ایجاد کسب و کارهای نو مبتنی بر دانش و تفکر ایرانی است./ایرنا