‌آب‌بهای مزارع پرورش ماهی ومیگوی آبادان قانونی محاسبه ‌شود

‌آب‌بهای مزارع پرورش ماهی ومیگوی آبادان قانونی محاسبه ‌شود

آب و غذا

معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان محاسبه آب بهای مزارع پرورش ماهی و میگوی چوئبده آبادان بر اساس پنج درصد را ظالمانه و باعث ورشکستگی مزرعه‌داران دانست و گفت: آب بهای مزارع پرورش ماهی و میگو باید براساس قانون محاسبه شود.

سیدزین‌العابدین موسوی شنبه شب در نشست بررسی مشکلات مزارع پرروش ماهی و میگو در فرمانداری آبادان اظهار داشت: براساس ماده ۵۸ قانون اخذ آب‌بها از کشاورزان بهره‌مند از آب رودخانه‌هایی که در طول سال به دریا روانه می‌شوند قبل از مهار آن ممنوع می‌باشد اما مزارع پرورش ماهی در آبادان در پایین‌ترین و انتهای رودخانه بهمنشیر آب‌بها پرداخت می‌کنند.

وی خواستار محاسبه آب‌بها بر اساس یک درصد از مزرعه‌داران به صورت علی‌الحساب تا اطلاع بعدی شد و افزود:برای برطرف شدن این مشکل از مجلس شورای اسلامی استفسار می‌شود تا حق مزرعه‌داران احقاق شود.

آب مورد نیاز مزارع پرورش میگو و ماهی در چوئبده آبادان به صورت سنتی با جزر و مد آب تامین می‌شود و شبکه تامین آب در این منطقه احداث نشده است لذا محاسبه نرخ آب بهای آنها به صورت پنج درصد عادلانه نیست.

برق تاسیسات آبیاری زمین‌های کشاورزی و مزارع پرورش ماهی و میگو در آبادان به شبکه برق شهر وصل است و برای پایداری برق شهر و تامین برق بخش تولید نیاز به جداسازی آن است.

فرماندار آبادان افزایش تعداد بیل مکانیکی برای لایروبی انهار سنتی و مسدودسازی آنها درمواقع ضروی بخصوص مدکامل آب دریا برای جلوگیری از نفوذ آب به منازل و زمین‌های کشاورزی در اروندکنار و چوئبده را خواستار شد و گفت:متاسفانه تعدادی بیل مکانیکی بدون هماهنگی از منطقه خارج شدند.

آبادان صدمات زیادی از خشکسالی و آب شور و سیل سال گذشته دیده است و باید قول‌هایی که به مردم دادیم عملیاتی کنیم./ایرنا