هند چگونه در بازار جهانی برنج پیشتاز شده است؟

هند چگونه در بازار جهانی برنج پیشتاز شده است؟

آب و عذا

ویرهی، تنها بانک بذر آسیاست که هند در مسیر انقلاب سبز خود آن را ایجاد کرد و اکنون با استفاده از یک هزار و ۴۳۰ نوع دانه برنج ذخیره شده و هزاران نوع بذر دیگر در آن بازوی قدرتمند دولت این کشور برای رقابت با سایر کشورها در منطقه و جهان در عرصه صادرات محصولات کشاورزی به ویژه برنج محسوب می شود.

تارنمای اقتصادی دیلی رکوردز هند  را در زمره دومین کشور تولید برنج در جهان  پس از چین معرفی کرده است. طبق این گزارش هند از نظر وسعت مناطقی که تحت کشت برنج قرار دارند، بزرگترین تولید کننده برنج به شمار می‌رود. تولید برنج در هند بیش از ۴۰ درصد از کل تولیدات غذایی این کشور را تشکیل می‌دهد. با توجه به اینکه این محصول  یکی از کالاهای غذایی اساسی در هند به شمار می‌رود این کشور مصرف کننده بزرگ برنج نیز هست اما در تولید مازاد برتری دارد که به آن  دست برتری در بازارهای جهانی صادارت این محصول داده است. برآورد می‌شود که زراعت برنج در هند برای بیش از ۵۰ میلیون خانوار اشتغال ایجاد کرده و تاثیر بزرگی در کل اقتصاد کشور دارد. مجموع تولید برنج در هند در سال گذشته ۱۴۸.۲۶ میلیون تن برآورد شده که در مزارعی به وسعت بیش از ۴۴.۱ میلیون هکتار کشت می‌شود.

طبق گزارش اکونومیک نیوز هند همچنین در فهرست ۵ کشور اصلی صادر کننده برنج در جهان قرار دارد و سالانه ۴ میلیون تن برنج به کشورهای مختلف صادر می‌کند که از این میان، ایران، عربستان، کویت، امارات، آمریکا و انگلیس بزرگترین مشتریان این محصول هند هستند. 

اما سوال مهم دراین زمینه این است که هند چگونه به چنین عرصه ای از توان رقابتی در بازارهای جهانی برنج دست یافته است؟

"دبال دب" یک دانشمند هندی برای حفظ هزاران گونه بذر که قرنها در زمین‌های کشاورزی به صورت سنتی کشت ‌شده‌اند و اکنون در معرض نابودی قرار دارند، اقدام کرده است. 
برنج یک غذای اصلی در آسیا محسوب می‌شود. "دب" در جست و جوی خود به گونه‌های جدیدی از برنج برخورد کرده است که توسط کشاورزان هندی به صورت سنتی کشت می‌شوند. سپس وی اقدام به جمع آوری این گونه‌های برنج کرده است. 

وی در مورد فعالیت خود به رسانه های هندی گفت: اگر دانه‌های هیبریدی مورد استفاده قرار گیرند، کشاورز مجبور است هر سال برای کاشت برنج به شرکت‌ها مراجعه کند. اما اگر دانه‌های سنتی در اختیار کشاورزان قرار گیرد، آن‌ها می‌توانند قرن‌ها این بذرها را کشت کنند. هدف من قرار دادن قدرت در دستان کشاورزان است تا آن‌ها بتوانند بدون پول به رد و بدل بذر مورد نیاز خود بپردازند. 

در واقع دانه‌های برنج هیبریدی و مدرن که در آزمایشگاه‌ها توسعه یافته‌اند، در میان برنج کاران هندی محبوب هستند. اما این بذرها طوری طراحی شده‌اند که محصول بیشتری بدهند. در همین حال امکان کاشت دوباره آن‌ها وجود ندارد. 

بانک بذر موسوم به "ویرهی" اینگونه در هند ایجاد شد. در این مرکز کشاورزان می‌توانند بذر مورد نیاز خود را تهیه کنند. نکته حائز اهمیت این است که در این مرکز  بذر صرفا در مقابل بذر رد و بدل می‌شود. 

این مرکز تنها بانک بذر در آسیا است که بیش از یک هزار و ۴۳۰ نوع دانه برنج در آن ذخیره شده است. این بانک در ایالت اوریسا هند قرار دارد. در سال‌های اخیر کشاورزان با تغییرات اقلیمی مواجه شده‌اند که بر محصولات کشاورزی از جمله برنج تاثیر قابل توجهی می‌گذارند. 

ما دارای انواعی از بذرهای برنج هستیم که در مقابل خشکسالی مقاوم هستند. ما همچنین توانسته‌ایم ۲۷ گونه از دانه برنج را جمع آوری کنیم که می‌توانند در عمق ۳ متری آب رشد کنند. همچنین صدها نوع دیگر از بذرهای برنج وجود دارند که در مقابل انواع آفت‌ها و بیماری‌ها مقاوم هستند. این بانک بذر به کشاورزان این قدرت را می‌دهد تا خودکفا باشند و به شرکت‌های سود جو وابسته نباشند./ایرنا