سند سازگاری با کم‌آبی در یزد تدوین شد

سند سازگاری با کم‌آبی در یزد تدوین شد

آب و غذا

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد از تدوین سند سازگاری با کم‌آبی در این استان خبر داد و اظهار امیدواری کرد این سند در کارگروه ملی به تصویب برسد.

"محمد مهدی جوادیان‌زاده" با تبریک روز خبرنگار افزود: در این سند، سهم بخشهای کشاورزی، صنعت و شرب در استان تعریف شده است.

وی با بیان اینکه همه دستگاههای ذیربط در بخش آب در تدوین این سند شرکت دارند اضافه کرد: این سند در قالب ۲۶ راهبرد  با هدف صرفه جویی و کاهش مصرف در بخش های یاد شده تدوین شده است. 

آبی که به آبخوان‌ها وارد میشود نباید بیشتر از ۷۵ درصد آن مصرف شود در حالیکه هم اکنون مصرف آن ۱۳۰ درصد است که یکی از اهداف اصلی سند سازگاری با کم آبی یزد، نیل به این هدف است.

به گفته این مسوول، هدف این سند در بخش صنعت این است که از طریق طرح تسهیل، تنفس و جریمه نسبت به مدیریت مصرف در این بخش اقدام شود و در بخش شرب هم آنهایی که مصرفشان پایین‌تر از الگوی مصرف است لوازم کاهش با یارانه به آنها داده شود و آنهایی که بالای الگوی مصرف هستند ضرایب افزایش در تعرفه آنها محاسبه شود.

در بخش کشاورزی باید ۵۰ درصد کاهش مصرف و در هر یک از بخشهای صنعت و شرب هم ۳۰ درصد کاهش مصرف داشته باشیم.

وی در ادامه با قدردانی از خبرگزاری جمهوری اسلامی به دلیل همکاری تنگاتنگ اطلاع‌رسانی و خبری با این شرکت یادآور شد: بخش آب نیز مانند بخش‌های دیگر نیاز به پیوست فرهنگی دارد و به عبارت دیگر امور فنی، پیوست فرهنگی هم نیاز دارد.

وی اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در این بخش را ضعیف دانست و با بیان اینکه الگوها در این حوزه باید تغییر کند گفت: سالانه بین ۲۷۰ تا ۳۰۰ میلیون متر مکعب کسری مخزن داریم که موجب شده همه ساله ۵۰ سانتیمتر آب های زیرزمینی افت کند.

وی سرانه سهم هر یزدی از آب را ۷۰۰ متر مکعب اعلام کرد و افزود: این سهم در کشورهای پیشرفته دنیا کمتر است و همین امر لزوم مدیریت مصرف را ایجاب می کند.

برچسب ها: استان یزد کم آبی