هر هکتار گلخانه فوق مدرن برای ۱۵ نفر اشتغال ایجاد می‎کند

هر هکتار گلخانه فوق مدرن برای ۱۵ نفر اشتغال ایجاد می‎کند

آب و غذا

قائم ‌مقام شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: در حالی که هر هکتار کشت‎های سنتی نیم نفر اشتغال زایی دارد هر هکتار گلخانه فوق مدرن برای ۱۵ نفر اشتغال ایجاد می‎کند.

علیرضا طاهری در جلسه همیاران آب کاشمر با بیان اینکه متوسط جهانی مصرف آب حدود ۷۰ درصد است افزود: گرچه بخش کشاورزی پرآب طلب است اما اصلی‌ترین منبع درآمد مالی کشور محسوب می‌شود.

باید مصرف آب این بخش را درست و بهره‌ور کرده و تولید را افزایش دهیم.

قائم ‌مقام شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: در حالی که از یک هکتار زیرکشت گوجه‌فرنگی به صورت سنتی حدود ۳۰ تن محصول برداشت می‌شود، از یک گلخانه مدرن ۱۰ تا ۱۵ برابر آن محصول برداشت می‌گردد.

با مصرف درست در بخش کشاورزی طی ۱۵ سال گذشته مصرف آب در استان خراسان رضوی از ۹۲ درصد به حدود ۸۵ درصد کاهش یافته درصورتی‌که متوسط جهانی آن حدود ۷۰ درصد است.

طاهری با بیان اینکه طرح تعادل بخشی معادن تولید آب و مصرف آن در دستور کار قرار دارد ولی برداشت ما مناسب نیست ادامه داد: چون در دشت مشهد ۱۳۰ درصد برداشت و ۱۰۰ درصد تغذیه داریم همیشه ۳۰ درصد عقب هستیم.

وی هدف فعالیت همیاران آب را پایداری منابع آب برای نسل فعلی و نسل‌های بعد عنوان کرد و گفت: با توجه به شرایط فعلی باید مصرف را کاهش دهیم.

بخش کشاورزی دچار پرمصرفی از جنس اصراف شده و باید برای کاهش مصرف در این بخش به آن کمک کنیم و به سوی کشت گیاهان کم آب طلب و ایجاد گلخانه‌ها برویم.

مصرف آب در بخش‌های مختلف از جمله آب شرب، صنعت، خدمات و فضای سبز نیز باید کم شود که در این راستا نصب کنتورهای هوشمند در چاه موتورهای کشاورزی مهم‌ترین ابزار در کاهش مصرف است.

 طرح انتقال آب دریای عمان با خطوط فرعی بالغ بر سه هزار کیلومتر خط انتقال آب به ۳۰ شهر، سه هزار روستا و سه مرکز استان شرق کشور آب‌رسانی خواهد کرد./ایرنا