جهش ۵ برابری تولید بذر الیت و سوپر الیت برنج در شش سال اخیر

جهش ۵ برابری تولید بذر الیت و سوپر الیت برنج در شش سال اخیر

آب و غذا

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور گفت: از سال ۹۲ تاکنون تولید بذر طبقات اولیه شامل سوپر الیت و الیت برنج جهش ۵ برابری داشته است.

مریم حسینی رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور با اشاره به تولید طبقات اولیه بذری در این موسسه، گفت: از سال‌ ۹۲ تاکنون تولید بذر طبقات اولیه شامل سوپر الیت و الیت برنج جهش ۵  برابری داشته است.

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت افزایش تولید بذر سایر طبقات شامل طبقات مادری و گواهی شده نیز مهیا شده است، افزود: از جمله فعالیت های شاخص در این دوره، خالص سازی توده های محلی و اخذ گواهی بذر ارقام محلی برای اولین بار بوده است.

در حال حاضر بخشی از بذور گواهی شده به این ارقام اختصاص دارد که علاوه بر افزایش تولید ارقام محلی در واحد سطح به حفظ خلوص برنج سفید و یکدست شدن آن کمک قابل توجه‌ای کرده است.

حسینی از جمله برنامه های آتی این موسسه را توسعه تولید طبقات بذری جهت توسعه صنعت بذر با هدف افزایش عملکرد و بهبود کیفیت برنج داخلی عنوان کرد و گفت: از آغاز فعالیت تحقیقاتی برنج تاکنون، موسسه تحقیقات برنج کشور ۵۲ رقم برنج را اصلاح و معرفی کرده است.

از این تعداد ۴ رقم در سال‌های ۹۵ تا ۹۸ معرفی شده است و مشخصه بارز این ارقام، کیفیت پخت، عطر و طعم بهتر نسبت به ارقام  قبلی است.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور با اشاره به اینکه این ارقام در دو گروه «پر پتانسیل با کیفیت مطلوب» و «خوش کیفیت با عملکرد مناسب» طبقه بندی می شوند، تصریح کرد: ارقامی نظیر «رش» و «تیسا» عملکردی بالاتر از ۷ تن در هکتار داشته و جزو ارقام پر پتانسیل محسوب می شوند و کیفیت پخت این دو رقم نیز مطلوب و بهتر از ارقام  قبلی است. همچنین ارقامی نظیر گیلانه و انام خوش کیفیت و مشابه ارقام محلی بوده و  نیم تا یک و نیم تن در هکتار نسبت به ارقام محلی عملکرد بالاتری دارند.

البته کشاورزان می‌توانند از این ارقام برای کشت بسته به شرایط منطقه، آب قابل دسترس و تقویم زراعی برای کشت استفاده کنند؛ هدف افزایش تولید برنج در واحد سطح و افزایش درآمد کشاورزان ااست.

حسینی درباره استقبال کشاورزان از ارقام اصلاح شده جدید، بیان کرد: طی دو سال اخیر استقبال کشاورزان از ارقام اصلاح شده جدید نشان می دهند که بهبود کیفیت پخت ارقام اصلاح شده و سلیقه مصرف کننده بسیار تاثیر گذار است.

برنامه آتی موسسه در این زمینه معرفی ارقام متحمل به تنش خشکی، معرفی ارقام زودرس با پتانسیل عملکرد بالا، معرفی ارقام با زمینه ژنتیکی ارقام محلی و ارقام مناسب برای خشکه کاری است./ایانا

برچسب ها: بذر برنج