ایران از روسیه گندم وارد می‌کند تا به عراق آرد بیشتری صادر کند

ایران از روسیه گندم وارد می‌کند تا به عراق آرد بیشتری صادر کند

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران گفت: کشورش در حال مذاکره با روسیه درباره قرارداد واردات گندم است که به ایران اجازه می‌دهد تا صادرات آرد به عراق را افزایش دهد.

به نقل از رویترز، دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران گفت ایران در حال مذاکره با روسیه در مورد یک قرارداد واردات گندم است که به این کشور اجازه می‌دهد تا صادرات گندم به عراق را افزایش دهد.

این قرارداد شامل واردات ماهانه ۱۰۰ هزار تن گندم از روسیه توسط کارخانه‌‌های خصوصی تولید آرد است که آن را برای صادرات، آرد خواهند کرد.

کاوه زرگران گفت مذاکرات ادامه دارد و انتظار دارد که این قرارداد در دو ماه آینده نهایی شود.

زرگران توضیح داد: «هفته گذشته ما در مسکو بودیم تا در مورد این قرارداد مذاکره کنیم و پس از انجام این مذاکرات، آن را پس از چند ماه آغاز خواهیم کرد.»

وی بدون اینکه توضیح بیشتری بدهد، گفت: «ما مشکلات مالی کوچکی داریم تا حل شود اما پس از آن خواهیم توانست که قرارداد را اجرا کنیم.»

کارخانه‌های خصوصی ایران اجازه ندارند، گندم داخل را برای صادرات آرد کنند.

روسیه یکی از بزرگ ترین صادرکنندگان گندم در جهان است که ذخایر زیاد در انتظار فروش دارد. زرگران توضیح داد: «آنها در حال مذاکره با بخش خصوصی ایران هستند.»

ایران امسال مقداری گندم دوروم تولید خود را که مازاد بود به عمان، ایتالیا و عراق صادر کرد اما زرگران گفت این روندی نبود که انتظار برود افزایش یابد.

وی ادامه داد: «سیاست ما واقعا صادرات نیست بلکه خودکفایی است.»