محموله جدید ۴۸هزارتنی ذرت آلوده روی کشتی برگشت خورد

محموله جدید ۴۸هزارتنی ذرت آلوده روی کشتی برگشت خورد

محموله جدید ۱۳۳هزار تن ذرت آلوده برزیلی، اجازه تخلیه در بندر امام خمینی را پیدا نکرد.

طی هفته گذشته گزارش های مفصلی در خصوص توقیف ۱۳۳ هزار تن ذرت آلوده برزیلی منتشر شد. این خبر با بازخورد وسیعی در رسانه‌ها همراه شد و شورای تأمین استان خوزستان نیز جلسه‌ای در این خصوص برگزار کرد. در جلسه‌ای که  اواخر هفته قبل در استانداری خوزستان برگزار شد، قرار شد شورای تأمین استان در خصوص دستگاهای مرتبط با موضوع اتخاذ تصمیم کند. هنوز در خصوص تصمیم شورای تأمین استان اطلاع دقیقی به‌دست نیامده است.

گفتنی است، عمده ذرت های آلوده از کشور برزیل طی ۶ ماه اخیر وارد ایران شده بود. از طرفی با وجود تأکید مقامات بر مرجوع کردن این ذرت ها هنوز اقدامی در این خصوص از سوی واردکنندگان انجام نشده است. ذرت های آلوده توسط ۱۷ شرکت مختلف تا بازه زمانی انتهای تابستان سال جاری وارد منطقه ویژه بندر امام خمینی شده است، بر این اساس اگر اقدامات لازم برای ترخیص کالا تا ۴ ماه پس از ورود به محوطه گمرکی انجام نشود، بر مبنای قانون، کالا متروکه تلقی شده و باید در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گیرد این در حالی است که تا کنون این سازمان برای تعیین تکلیف ذرت های آلوده اقدامی انجام نداده است. شرکت هایی از قبیل "ر.خ."- "ف." اقدام به واردات ذرت های آلوده به قارچ افلاتوکسین  از کشور برزیل کرده‌اند. گفتنی است، نمی‌توان گفت که کل محموله‌های ۱۷ شرکت آلوده به قارچ مذکور است و بر این اساس کل محموله برخی از این شرکت ها آلوده بوده و در مورد چند شرکت نیز تنها بخشی از محموله با آلودگی قارچی مواجه بوده است.

اما سه روز قبل یک محموله ۶۶هزار تنی ذرت های آلوده برزیلی نیز وارد محوطه بندری امام خمینی شد که این بار مسئولان مانع از تخلیه محموله ذرت های برزیلی کشتی  فله‌بر ((آمینا)) شدند.

یک مقام مسئول در این باره  گفت: شدت فساد و آلودگی ذرت ها به‌حدی بود که نیاز به بررسی‌های آزمایشگاهی نیز وجود نداشت و مأموران دستگاه نظارتی با بررسی ظاهری دستور عدم تخلیه و مرجوع کردن محموله را صادر کردند.

بر این مبنا امکان تخلیه محموله ذرت آلوده کشتی فله‌بر با وجود پهلوگیری و تخلیه قسمتی از محموله در بندر امام خمینی، ایجاد نشده است. گفتنی است محموله ذرت کشتی آمینا در چند انبار مختلف داخل فله‌بر نگهداری می‌شده که ذرت دپوشده در یکی از ((خِنها)) آلوده نبوده و به این ترتیب اجازه تخلیه ۱۸ هزار تن ذرت از این کشتی صادر شده است، این در حالی است که مابقی محموله که وزن آن نزدیک به ۴۸ هزار تن می‌باشد اجازه تخلیه پیدا نکرده و بار روی کشتی مرجوع شده است.

برچسب ها: ذرت