کشت دانه‌های روغنی در کشور افزایش می‌یابد

کشت دانه‌های روغنی در کشور افزایش می‌یابد

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: با ترویج و کشت دانه‌های روغنی چون گلرنگ و کلزا علاوه بر تنوع در تناوب کشت دیم، به دنبال افزایش تولید این محصول ارزشمند خواهیم بود.

عباس کشاورز در بازدید از مزارع کشاورزی شهرستان ‌بیله‌سوار اظهار کرد: شهرستان بیله‌سوار حاصل‌خیزترین دشت کشور برای کشت دیم بوده و این شهرستان جزء فعال‌ترین تولیدکنندگان محصول  گندم در کشور محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته کشاورز نمونه دیم‌کار گندم کشور از این شهرستان انتخاب شده است، افزود: بیش از ۲۰۰ هزار تن محصول گندم از مزارع شهرستان بیله‌سوار برداشت شده که این روند در کل کشور بی‌سابقه بوده و در هیچ شهرستانی نمونه نداشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درامور زراعت عنوان کرد: شهرستان بیله‌سوار رتبه ممتاز کشوری را در حوزه تولید حبوبات عدس داشته است و از پاییز سال آینده به همت کشاورزان منطقه کشت دانه‌های روغنی کلزا و گلرنگ در شهرستان و کشور افزایش خواهد یافت.

وی افزود: با ترویج و کشت دانه‌های روغنی چون گلرنگ و کلزا علاوه بر تنوع در تناوب کشت دیم، در جهت اقدام عملی در حیطه اقتصاد مقاومتی و شکوفایی زراعت و کشاورزی کشور گام برمی‌داریم.

کشاورز افزود: ظرفیت تولید کلزا در کشور نسبت به اروپا بسیار بالاتر است و با مدیریت بهینه در کشت، داشت و برداشت این محصول می‌توان به بهترین نحو ممکن زمینه‌های خود کفایی این محصول را در سطح کشور فراهم کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت به پرداخت بهای گندم و کلزا اشاره کرد و گفت: مباشر خرید محصولات دانه‌های روغنی کلزا شرکت بازرگانی خدمات دولتی است و بهای محصول کلزا  و گندم بصورت نقد در مدت زمان مناسب پس از خرید پرداخت خواهد شد.

وی توجه به آموزش و تحقیقات در حوزه مدیریت آب را مهم خواند و گفت: باید مفهوم مهندسی کشاورزی در کشور به‌خوبی نهادینه شود و رابطه، خاک آب، گیاه و اقلیم در مفهوم مهندسی کشاورزی کاربردی‌تر تبیین شود.