بارش برف در فروردین تولید امسال جو در ساوه را کاهش داد

بارش برف در فروردین تولید امسال جو در ساوه را کاهش داد

آب و غذا

 رئیس اداره جهاد کشاورزی ساوه گفت:‌ با توجه به بارش برف در فروردین امسال و موج سرمازدگی، متوسط تولید جو از مزارع این شهرستان در هر هکتار تا مرز ۷۰ درصد کاهش یافت.

«حسن شریفی» گفت: سطح زیر کشت جو در شهرستان ساوه ۱۰ هزار و ۵۰۰ هکتار است که به طور میانگین در شرایط متعارف از هر هکتار سه و نیم تن محصول برداشت می شود اما بارش برف در فروردین امسال باعث افت محسوس عملکرد تولید در مزارع شد.  

بر اساس برآوردهای انجام شده، امسال از هر هکتار سطح زیر کشت جو حدود ۲ تن محصول تولید می شود.

در مورد خرید تضمینی جو از کشاورزان آمار دقیقی مانند گندم در دست نیست و این مساله به دلیل این است که اغلب کشاورزان محصول تولیدی را برای مصارف دام و طیور متعلق به خودشان اختصاص می دهند و یا اینکه به صورت آزاد به فروش می رسانند.

به گفته او امسال نیز قیمت خرید تضمینی جو مانند سالهای گذشته دارای تعرفه خاصی است و برای هر کیلوگرم مبلغ ۱۶ هزار و ۳۰۰ ریال به کشاورزان پرداخت می شود اما در ساوه با قیمت توافقی حدود ۲۰ هزار ریال از سوی تعاونی خریداری می شود.

اتفاق پارسال که قیمت جو از گندم بیشتر بود و سبب شد بخشی از گندم تولیدی در حوزه های دام و طیور مصرف شود، امسال نیفتاد و دلیل آن هم اصلاح نرخ از سوی دولت و برتری قیمت گندم نسبت به جو بود./ایرنا

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *