طرح پرورش ماهی در قفس در سد رازوجرگلان خراسان شمالی اجرایی می‌شود

طرح پرورش ماهی در قفس در سد رازوجرگلان خراسان شمالی اجرایی می‌شود

آب و غذا

مدیر امور شیلات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: پرورش ماهی در قفس اولویت مهم شیلات استان است و به همین منظور اجرای این طرح در سد غلامان شهرستان مرزی رازوجرگلان به دلیل داشتن ظرفیت و پتانسیل مناسب اجرایی می‌شود.

محمدعلی مصباحی اظهار داشت: تاکنون چند سرمایه گذار درخواست برای فعالیت تولید ماهی در قفس در این سد نیز داده اند و شرکت سهامی آب منطقه ای استان نیز در این خصوص موافق است.

اولویت وزارتخانه مربوطه پرورش ماهی در قفس در دریا، رودخانه و سد  است که ظرفیت و پتانسیل در این استان نیز وجود دارد.

اکنون هشت سد با ظرفیت ذخیره سازی ۲۳۴ میلیون متر مکعب آب در خراسان شمالی در دست بهره برداری است که نیمی از مخازن این سدها پر است.

 وی با بیان اینکه آب سد غلامان برای بخش کشاورزی استفاده می شود اظهار داشت: تولید ماهی در سد های با بهره برداری کشاورزی هیچ مانعی ندارد و حتی مفید نیز است.

اما تولید ماهی در قفس در سد های با کاربری آب شرب ایجاد نمی شود چرا که مواد غذایی برای خوراک ماهی تولید پسماند می کند که آلودگی دارد. 

برداشت ماهی گرمابی از استخرهای ذخیره آب 

برداشت ماهی گرمابی از استخرهای ذخیره آب در استان در این ایام آغاز شده است که پیش بینی می شود ۳۰۰ تن ماهی تولید شود.

در مجموع پیش بینی می شود امسال ۲ هزار و ۵۰۰ تن انواع ماهی از مزارع استان برداشت شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۲ هزار و ۲۲۵ تن ماهی از مزارع استان برداشت شد افزود: شیوع ویروس کرونا و مشکلات پس از آن فعالیت ها را محدود کرد.

وی بیشترین ماهی تولید شده در مزارع سردابی این استان را گونه قزل آلا و در مزارع گرمابی را کپور و آمور دانست و گفت: ذائقه مردم استان این نوع ماهی را بیشتر می پذیرد، بنابر این بازار خوبی هم دارد و  به همین دلیل تولید کنندگان مشکلی برای فروش محصول خود ندارند.

شمار مزارع پرورش ماهی گرمابی خراسان شمالی ۹۰ و مزارع سردابی ۹۷ فقره است که هم اکنون ۲۰۰ تولید کننده در حوزه آبزیان و شیلات این استان فعالیت دارند.

شیروان با ۲۶ استخر پرورش ماهیان سردابی و گرمابی و تولید ۳۵ درصد آبزیان استان، رتبه نخست خراسان شمالی در این بخش را دارد.

پنج مزرعه تولید ماهی زینتی در استان فعال است که سالانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار قطعه ماهی زینتی تولید می شود، تولیدات این خطه به سایر استان حمل می شود.

اما بیشتر تولیدات به استان گلستان و آذربایجان غربی حمل و از آنجا به کشورهای آسیای میانه صادر خواهد شد، ظرفیت و استعداد پرورش ماهیان زینتی نیز در این خطه وجود دارد.

وی سرانه مصرف ماهی در این استان را با احتساب مصرف تن ماهی ۷.۱ کیلوگرم دانست و گفت: میانگین مصرف ماهی در کشور ۹.۵ کیلوگرم است.

وی با اشاره به اینکه خراسان شمالی در توسعه شیلات، رشد خوبی داشته است، افزود: کمترین میزان تولید ماهی استان مربوط به شهرستان مرزی راز و جرگلان است و عمده ترین گونه ماهی تولیدی در این استان قزل آلای سردابی است.

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *