۱۵۰ تن توت در خلخال برداشت می‌شود

۱۵۰ تن توت در خلخال برداشت می‌شود

آب و غذا

برداشت محصول توت از باغ‌ها و توتستان‌های مناطق نیمه‌گرمسیری شهرستان خلخال آغاز شده و پیش بینی می شود امسال ۱۵۰ تن محصول در این شهرستان تولید شود..

مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب بهار امسال و پربار بودن محصول توت در باغ‌های مناطق نیمه‌گرمسیری این شهرستان از جمله باغ‌های روستاهای نمهیل، برندق ، کزج و روستاهای واقع در حاشیه رودخانه قزل‌اوزن پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۱۵۰ تن انواع توت از سطح بیش از ۴۰ هکتار باغ‌های ت این شهرستان برداشت و روانه بازار مصرف شود.

اراضی کشاورزی مناطق نیمه‌گرمسیری خلخال برای کشت و پرورش انواع میوه‌ها از جمله انار ، انجیر ، توت ، بادام و پسته مناسب بوده و بخش بزرگی از باغ‌های میوه بخش خورش‌رستم واقع در منطقه نیمه‌گرمسیری این شهرستان به تولید این محصولات از جمله توت اختصاص یافته است.

توت تولیدی خلخال به دلیل تولید ارگانیک آن و پرهیز باغداران در استفاده از سموم نباتی و کودهای شیمیایی از کیفیت بالایی برخوردار بوده و علاوه بر تامین بازار مصرف شهرستان بخشی از مصرف توت استان اردبیل و استان‌های همجوار خلخال را نیز تامین می‌کند.

شادخاطر بهترین زمان برداشت توت در مناطق مختلف خلخال را ازاوایل نیمه دوم اردیبهشت تا اواخر خردادماه ذکر کرد و افزود: زمان برداشت توت در مناطق مختلف شهرستان بستگی به شرایط آب و هوایی و اقلیمی و قرار گرفتن باغ‌های توت در مناطق نیمه‌گرمسیری و سردسیری وامسال به دلیل گرم شدن زود هنگام هوا زمان برداشت این محصول نسبت به سال گذشته ۱۰ روز زودتر اغاز شده است .

یکی از  مشکلات کشاورزان توت‌کار منطقه در این شهرستان، فقدان وجود و فعالیت کارخانه‌ها و مراکز فراوری و خشکبار این میوه است و به لحاظ اینکه توت خلخال بیشتر بصورت خام و بدون فرآوری به بازار عرضه می شود، ارزش اقتصادی چندانی برای تولید کنندگان این محصول کشاورزی ندارد و در صورت ایجاد مراکز خشک‌کنی و فراوری، توت در خلخال  ارزش اقتصادی آن بیش از ۲۰ برابر قیمت فعلی افزایش خواهدیافت .

نهال‌های توزیع شده از نوع دومنظوره میوه برای تامین توت مصرفی مردم شهرستان و همچنین نوع  برگ‌ده برای توسعه صنعت پرورش کرم ابریشم در منطقه است.

میوه توت به صورت تازه ، خشک و فرآوری شده قابل مصرف بوده و پزشکان مصرف توت را برای پیشگیری از ابتلا به سرطان ، افزایش طول عمر ، درمان کم خونی ، تصفیه خون ، تقویت کلیه‌ها و استفاده از توت خشکباری شده را برای مصرف بیماران دیابتی به جای قند توصیه می‌کنند./ایرنا

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *