زهکشی ۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان گلستان در مدت ۲ ماه

زهکشی ۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان گلستان در مدت ۲ ماه

آب و غذا

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از زهکشی ۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان گلستان در مدت دو ماه خبر داد و گفت که این اقدام رکوردی درخور توجه در کشور است.

به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «علیمراد اکبری» در شصت و دومین نشست شورای مدیران معاونت آب و خاک  اظهارداشت: سه پروژه کلیدی و مهم در زمینه سیل، مدیریت پایدار خاک و ارتقای بهره وری آب به صورت مشترک با سازمان فائو در کشور حال اجراست که مدیریت فنی و تخصصی این پروژه ها به عهده معاونت آب و خاک است.

در پروژه بین المللی SIDA (ارتقاء بهره وری و پایداری آب در پایلوت شبکه آبیاری قزوین) کلیه هزینه های پروژه از طرف فائو تامین می شود و سهم ایران در این مرحله ۵۰۰ هزار دلار است.

تبادل تجارب بین کارشناسان کشورها، آشنایی با روش ها و فناوری های روز دنیا از نتایج برجسته مورد انتظار در این پروژه است.

بعد از وقوع سیلاب های مخرب در فروردین سال ۹۸، معاونت آب و خاک با هدف بهره مندی از تجارب سایر کشورهای درگیر با سیل و همچنین استفاده از ظرفیت های سازمان فائو، درخواست رسمی به سازمان مذکور ارسال کرد و پروژه TCP در این خصوص تعریف و عملیاتی شد.

مبلغ اعتباری تصویب شده برای این پروژه از محل اعتبارات فائو ۳۹۵ هزار دلار و مدت اجرای آن ۲ سال خواهد بود.

هدف اصلی این پروژه بهبود امنیت غذایی و تغذیه ای در اراضی کشاورزی متاثر از سیل در استان های هدف (خوزستان، گلستان، لرستان و سیستان وبلوچستان) و حمایت های فنی و تخصصی برای مدیریت مسایل و مشکلات مربوط به سیل در بخش آب است.

اکبری در خصوص سومین پروژه  مشترک با فائو گفت: پروژه TCP  (ظرفیت سازی و ارتقاء مدیریت پایدار خاک) به صورت منطقه ای بین ۱۲ کشور (ایران، مصر، اردن، عراق، مراکش، لبنان، سودان، تونس، یمن، فلسطین، سوریه و عمان) برای ارتقاء دانش فنی در زمینه خاک تعریف شده و در مرحله تنظیم و امضا سند قرار دارد که اعتبار کل پروژه برای تمام کشورها ۴۰۰ هزار دلار است.

با توجه به اینکه این پروژه اخیرا در دستور کار قرار گرفته (بهمن ماه ۹۹) به محض امضاء سند فعالیت های اجرایی آن آغاز خواهد شد.

این مقام مسئول ضمن تمجید از اقدامات انجام شده در خصوص طرح زهکشی گلستان افزود: طی مدت زمان حدود دو ماه، سطحی معادل ۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی گلستان با استفاده از تمام ظرفیت های انسانی و ۱۲۰ دسنگاه ماشین آلات به صورت شبانه روزی عملیات اجرایی آن انجام شده است که رکوردی درخور توجه در کشور است/ایرنا

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *