تمدید ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری در ۲۰۲۰

تمدید ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری در ۲۰۲۰

آب و غذا

رئیس سازمان شیلات کشور گفت: در پی امضای پروتکل حفاظت و بهره‌برداری بهینه از منابع زنده آبی دریای خزر که با حضور پنج کشور حاشیه دریای خزر انجام شد، کشورها توافق کردند که ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری در سال ۲۰۲۰ تداوم یابد و فقط برای موارد بازسازی ذخایر و کارهای تحقیقاتی مجاز به صید این نوع ماهی باشند.

نبی‌الله خون میرزایی در جمع خبرنگاران و در حاشیه اختتامیه سومین اجلاس کمیسیون حفاظت و بهره‌برداری بهینه از منابع زنده آبی دریای خزر و مدیریت ذخایر مشترک منابع، اظهار کرد: در تداوم موافقتنامه ها و تفاهمنامه‌های قبلی، سومین اجلاس کمیسیون مشترک پنج کشور حاشیه دریای خزر (ایران، روسیه، ترکمنستان، آذربایجان، قزاقستان) در زمینه حفاظت و بهره‌برداری بهینه از منابع زنده آبی دریای خزر با حضور هیات‌های چهار کشور همسایه و به میزبانی هیات جمهوری اسلامی ایران از تاریخ دوم دی‌ماه تا امروز تشکیل شد و به امضای پروتکل نهایی منجر شد.

وی ادامه داد: براساس این پروتکل هیات‌های کشورهای شرکت کننده در این اجلاس توافق کردند که ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری را برای سال ۲۰۲۰ تداوم دهند و فقط برای موارد بازسازی ذخایر و کارهای تحقیقاتی مجاز به صید باشند. همچنین یک کارگروه آبزی پروری مورد توافق قرار گرفت که به مباحث علمی فیمابین بپردازد و کار علمی مشترک را برای اجلاس های بعدی تنظیم کند.

رئیس سازمان شیلات کشور اضافه کرد: پنج کشور با هم توافق کردند که پیش‌نویس پروتکل مبارزه با صید غیرمجاز را برای جلسه کارشناسی آینده در عشق آباد ترکمنستان با هم تنظیم و تدوین کنند و در این زمینه توافق جمعی حاصل شد و مقرر شد که با توجه به اینکه مصوبات  کلی کمیسیون‌ها باید با اجماع پنج کشور باشد، تلاش شود که دیدگاه های علمی مشترکی نسبت به همدیگر پیدا کنند و کارها با توافق و مطابق عرف گذشته پیش رود.

خون میرزایی تصریح کرد: وضعیت ماهیان خاویاری برای پنج کشور همسایه نگران کننده بود و در حال حاضر چون صید تجاری ممنوع است، وضعیت ذخایر در حاشیه پنج کشور یکسان نیست، کشورها در حال بررسی ذخایر و بازسازی هستند. همچنین جدول تنظیمی تعهدات و سهمیه های کشورها برای بازسازی، مجدد مورد به‌روزرسانی قرار گرفت و برنامه سال ۲۰۲۰ مشخص شد.

وی همچنین به وضعیت ماهی‌های کیلکا نیز اشاره کرد و گفت: برنامه صید کیلکا ماهی (ماهی استخوانی) نیز در دریای خزر مورد تصویب کشورها در اجلاس قرار گرفت و همکاری ها مطابق با عرف این جلسات و اجلاس ها تداوم پیدا خواهد کرد. این نوع ماهی دسته‌ای از ماهیان خاص دریای خزر هستند که در سواحل برخی از کشورها از جمله سواحل ایران وجود دارد و از آنها بهره‌برداری تجاری صورت می‌گیرد که در مصوبات و پروتکل سال تنظیم شده هم مقرر شد که سهمیه صید ماهیان کیلکا برای سال ۲۰۲۰ برای ایران محفوظ بمانند و تداوم پیدا کند.

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *