برگزاری نمایشگاه کشاورزی قزوین در دوران کرونا!

برگزاری نمایشگاه کشاورزی قزوین در دوران کرونا!

آب و غذا

از چند روز گذشته موضوع برگزاری یازدهمین نمایشگاه کشاورزی، نهاده‌ها و محصولات ارگانیک، آبیاری و آبرسانی، صنایع تبدیلی، ادوات و ماشین آلات کشاورزی در قزوین با حضور ۸۰ مشارکت‌کننده از استان‌های مختلف در قزوین خبرساز شده است. این نمایشگاه قرار است از ۹ تا ۱۲ دی ماه برگزار شود؛ سوال اینجاست در شرایط کرونا که حتی آموزش حضوری تعطیل شده است برگزاری چنین نمایشگاهی ضرورت دارد؟

مسئولین امر دائماً به مردم سفارش می‌کنند که مراقب باشند چون کادر درمان خسته هستند و حتی آمدوشدهای شبانه ممنوع شده است و بسیاری از کسب و کارها نیز برای خروج قزوین از وضعیت قرمز خسارت زیادی دیدند؛ مردم انتظار دارند مسئولین خود به گفته‌هایشان عمل کنند.

یک روز وزیر میراث فرهنگی در شرایط کرونایی به قزوین سفر می‌کند، روز دیگر نمایشگاه کشاورزی با حضور مشارکت‌کننده از استان‌های تهران، زنجان، اصفهان، همدان، فارس و خراسان رضوی برگزار می‌شود، در چنین شرایطی برای مخاطب این سوال پیش می‌آید که وضعیت کرونایی این شهرها چگونه بررسی شده است؟! ما در رسانه مردم را به در خانه ماندن و مسافرت نرفتن توصیه می‌کنیم اما خبری کردن این نمایشگاه در فضای خبری عکس‌العمل‌های مخاطبان را به همراه داشته است.

می‌گویند هدف از برگزاری این نمایشگاه آشنایی فعالان عرصه کشاورزی با جدیدترین دستاوردها بوده است، در دوران کرونا که همه آموزش‌ها و حتی مراسم عزا به‌صورت مجازی برگزار می‌شود آیا نمی‌توان دستاوردهای یک ساله کشاورزی را به صورت مجازی ارائه کرد؟!

در تقویم نمایشگاه‌های استان بعد از شیوع کرونا از اواخر سال ۹۸ تا به امروز نمایشگاهی برگزار نشده است و نمایشگاه کشاورزی و پس از آن نمایشگاه صنعت در استان قزوین ۲۳ دی ماه برگزار خواهد شد. برای پیگری این امر با مسئولین جهادکشاورزی استان قزوین تماس گرفتیم که مسئولان این دستگاه عنوان کردند نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی بر عهده شرکت نمایشگاه‌های استان قزوین است.

از ستاد مقابله با کرونای استان قزوین مجوز دریافت شده است

علی اصغر حاجی محمدی مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان قزوین در ابتدای سخنانش با بیان اینکه برای برگزاری این نمایشگاه از ستاد مقابله با کرونای استان قزوین مجوز دریافت شده است، می‌گوید: نمایشگاه تخصصی است و عموم مردم بازدید ندارند؛ پروتکل‌های بهداشتی اعم از ضدعفونی کردن، استفاده از ماسک، تب‌سنجی نیز رعایت می‌شود. البته فضای بیشتری نیز به نمایشگاه اختصاص داده شده است.

وی اشاره می‌کند: نمایشگاه «کشاورزی» تخصصی است و شرکت‌ها، کشاورزان و آن‌هایی که دعوت شدند از آن بازدید خواهند کرد. ضمن اینکه دعوت‌ها کامل نشده و در دست اقدام است و نمی‌توانیم تعداد بگوییم.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان قزوین متذکر می‌شود: در نمایشگاه تخصصی فروش وجود ندارد و نمایش دستاوردهاست و مخاطب آن قشر خاصی هستند بنابراین مردم عادی از آن بازدید نخواهند کرد.

حاجی محمدی در پاسخ به این سوال که آمار بازدیدکنندگان سال گذشته چقدر بوده است؟ اشاره می‌کند: الان نمی‌توانم بگویم که چه تعداد بازدیدکننده در سال‌های قبل دعوت شدند و امسال به خاطر کرونا چقدر دعوت خواهند شد.

اگر پروتکل‌ها رعایت نشود از کار نمایشگاه جلوگیری می‌کنیم

منوچهر حبیبی جانشین ستاد مقابله با کرونای استان قزوین می‌گوید: این نمایشگاه کاملاً تخصصی بوده و بازدید برای عموم ممنوع است؛ همچنین تعداد بازدیدکنندگان بسیار محدود هستند و هیچ تجمعی صورت نخواهد گرفت، فقط کارشناسان و متخصصین در حوزه کشاورزی می‌توانند از آن بازدید داشته باشند.

وی ادامه می‌دهد: این نمایشگاه در سه روز برگزار خواهد شد که روز نخست ارزیابی صورت می‌گیرد، چنانچه پروتکل‌ها رعایت نشود از ادامه کار نمایشگاه جلوگیری خواهد شد.

حبیبی متذکر می‌شود: گفته شده است به‌علت حضور دیگر استان‌ها در این نمایشگاه ترددها محدود باشد و حضور بازدیدکنندگان عمومی را از دیگر استان‌هایی که در نمایشگاه حضور دارند را شاهد نخواهیم بود.

از این پس اجازه برگزاری هیچ نمایشگاهی را نخواهیم داد

جانشین ستاد مقابله با کرونای استان قزوین خاطرنشان می‌کند: تا زمانی که شرایط استان به شرایط با ثبات و پایدار نرسد اجازه برگزاری هیچ نمایشگاهی را نخواهیم داد؛ بهتر بود به این نمایشگاه هم مجوز نمی‌دادیم ولی چون در سایر نقاط کشور نیز نمایشگاه‌های تخصصی دایر شده است وزارت صمت و سازمان نمایشگاه‌های بین‌المللی این درخواست را داشتند که این نمایشگاه برگزار شود.

به نظر می‌رسد تا زمانی که وضعیت قزوین به ثبات نرسد برگزاری نمایشگاه اعم از عمومی و تخصصی هیچ ضرورتی ندارد. امید می‌رود در روز نخست برگزاری این نمایشگاه پروتکل‌های بهداشتی با دقت رعایت و بر آن نظارت صورت گیرد تا شاهد زحمات مضاعف کادر درمان نباشیم./ایسنا

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *