برگزیدگان ششمین جشنواره ملی عکس زعفران ایران مشخص شدند

برگزیدگان ششمین جشنواره ملی عکس زعفران ایران مشخص شدند

آب و غذا

 برگزیدگان ششمین جشنواره ملی عکس زعفران ایران با محوریت تربت‌حیدریه و زاوه مشخص شدند و از پوستر این جشنواره نیز رونمایی شد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت‌حیدریه در نشست شورای اسلامی این شهر که با همین محور برگزار شد در بیان ترتیب و توالی برگزاری ششمین جشنواره ملی عکس

بعد از برپایی نخستین جلسه با دبیر جشنواره و اعضای دبیرخانه جشنواره مقرر شد این دوره به دلیل شرایط مربوط به کرونا به صورت غیرحضوری برگزار شود اما از گروه‌های تلویزیونی خارجی به صورت حضوری دعوت به عمل آمد.

دبیر جشنواره نیز به دعوت شبکه جهانی العالم به تهران رفت و به مدت یک ساعت به معرفی منطقه و اهداف برگزاری جشنواره در دوره جدید پرداخت و با رایزنی و مکاتبه با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت‌حیدریه و همچنین معاونت رسانه‌های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این دوره خبرگزاری های مهمی وارد مزارع این خطه شدند.
وی ادامه داد: آبان ماه امسال شبکه تلویزیونی و خبرگزاریcctv  و شین‌هوا از کشور چین، راشاتودی روسیه، efe از کشور اسپانیا،  کانال ۱۲ ترکیه، شبکه ماهواره‌ای کردستان عراق و موسسه عکس نورفتو از کشور ایتالیا، ضمن حضور در منطقه اقدام به تهیه و انتشار اخبار زعفرانی شامل تصویربرداری از مزارع و کارخانه‌ها و مصاحبه با کشاورزان، مسوولان، بازاریان و مردم تربت‌حیدریه و زاوه و همچنین مدیران شرکت‌های حامی این دوره جشنواره کرده و به معرفی ویژگی‌های زعفران ایرانی پرداختند.

مهرماه امسال دبیرخانه جشنواره از طریق اطلاع‌رسانی در سامانه جشنواره و دیگر سامانه‌های تخصصی فضای مجازی از جمله اینستاگرام و نشریات کاغذی و یا هماهنگی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و نیز اداره کل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، فراخوان جشنواره را که شامل بخش‌های مختلفی بود منتشر کرد.
نخعی نیا افزود: با اتمام مهلت دریافت آثار، بیش از سه هزار قطعه عکس، عکس‌نوشت و فیلم کوتاه از عکاس‌های فعال خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های کشور و نویسندگان دریافت شد که نتایج راه یافتگان بخش‌های مختلف امروز اعلام می‌شود.

وی ضمن انتقاد از نحوه حمایت از دوره ششم جشنواره ادامه داد: متاسفانه شهرداری و شورای شهر به رغم اعلام شورا، مبلغ ناچیزی در نظر گرفته‌اند که کمترین مبلغ به عنوان حامی مالی است و امیدواریم با توجه به بالا رفتن هزینه‌های مختلف و تا زمانی برپایی آیین پایانی، ضمن تسریع در پرداخت نسبت به افزایش مبلغ نیز تجدید نظر کنند.
دبیر ششمین جشنواره ملی عکس زعفران ایران (تربت‌حیدریه و زاوه) نیز در این آیین گفت: جشنواره ملی عکس زعفران با هدف معرفی زعفران به عنوان محصول پایه این خطه، که بزرگترین تولیدکننده طلای سرخ کشور و جهان است و نیز کمک به افزایش سرانه مصرف زعفران، امسال ۶ ساله شد.

مشکل تکراری کم توجهی مسوولان این خطه به طور اخص و مسوولان کشور به طور اعم به این حرکت بزرگ است همچنان وجود دارد و برای دست اندرکاران جشنواره هنوز یک سووال بی پاسخ مانده و آن این است آیا زعفران در کشاورزی و تجارت بین‌الملل ایران، جایگاهی دارد یا نه؟

اگر پاسخ منفی است، پس همین را به شکل رسمی علام کنند تا ما این قدر تلاش نکنیم، اما اگر به راستی زعفران در کشاورزی و تجارت بین‌الملل ایران جایگاه ویژه‌ای دارد چرا باید همه ساله به دنبال حامی مالی بگردیم و در نهایت امسال نیز مجموعه دریافتی ما تا این لحظه برای برپایی جشنواره ۹۰۰ میلیون ریال از سوی سه شرکت نوین ‌زعفران، زعفران سحرخیز و شرکت زعفران صباغ‌زاده و شرکا است.

اگر بنا بود جشنواره در سطحی بالاتر و بهتر برگزار شود به دست کم سه میلیارد ریال اعتبار نیاز داشتیم که ۲ میلیارد ریال آن برای برپایی و حضور بیشتر عکاسان و بقیه برای انتشار کتاب جشنواره است که متاسفانه هنوز کتاب جشنواره در سال‌های قبل نیز منتشر نشده‌است.

گلی در ادامه از کرونا به عنوان چالش جدید یاد کرد و افزود: کرونا تمام برنامه‌های ما را به هم ریخت و لذا امسال از عکاسان داخلی دعوت کردیم با حضور در مزارع زعفران منطقه خود، آثارشان را برایمان ارسال کنند و مراسم پایانی و اهدای جوایز نیز با در نظر گرفتن شرایط خاص و البته نظر نهایی ستاد کرونای شهرستان اعلام خواهد شد.

یکی از موضوعات مغفول مانده در این شهر، حوزه فرهنگ و هنر است و برای تغییر چنین رویه‌ای همه باید پای کار بیایند و به خصوص دستگاه‌های فرهنگی بیشتر به این موضوع توجه داشته‌ باشند.

شهرداری بودجه مخصوص فرهنگی دارد که البته ارقام مصرفی آن نیز چشمگیر است اما به دلایل مشکلاتی که وجود دارد چه بسا به طور کامل صرف امور فرهنگی نشود.

در ساختار شهرداری یک چارت فرهنگی تعریف شده است که افراد به کار گرفته شده در این چارت متناسب با آن نیستند و باید از افرادی انتظار همکاری داشت که تناسب و علاقه‌مندی به حوزه فرهنگی‌ و هنری داشته‌باشند.

به عنوان نمونه "محمدرضا آقایی" مامور پاکبان شهرداری این خطه از بهترین کتاب‌خوانهای کشور است که حضور وی در چنین جایگاهی زیبنده شهر ما نیست و باید از وجود او در حوزه‌های فرهنگی نظیر کتابداری استفاده شود.  

از شهردار انتظار داریم بیشتر در حوزه فرهنگ و هنر توجه خود را معطوف کند زیرا شرط نخست بقای فرهنگی و اجتماعی هر شهر، توجه به حوزه فرهنگی و هنری است.

اولویت فرهنگی را شورای شهر تعیین، تصویب و به ما ابلاغ می‌کند و هیچ شهرداری نمی‌تواند خارج از این مصوبات حرکت کند.

البته در عین حال نباید تصور شود هر شهرداری که بیشتر به چنین موضوعاتی پول می‌پردازد شهردار خوبی است زیرا به اعتقاد من آن شهرداری که بتواند پای بخش خصوصی را به چنین فضاهایی باز کند موفقتر است.

وی همچنین از حاضران خواست از پرداختن به موضوعات ۲ قطبی بپرهیزند و ادامه داد: این که بگوییم حوزه عکس و زعفران اولویت دارد یا حوزه‌های دیگر، همه از نظر ما اولویت دارند و به همه باید پرداخت اما بحث مهمتر اثربخشی یک حرکت است که باید به آن توجه داشت.

این بدان معناست که موضوع "گردشگری زعفران" به مراتب از جشنواره عکس مهمتر است زیرا با حضور گردشگران در فصل برداشت در این خطه، در ذیل آن می‌توان شاهد حضور عکاسان و رسانه‌های داخلی و خارجی نیز بود که البته شرایط حاکم بر کرونا جلوی این فعالیت را می‌گیرد اما دست اندرکاران جشنواره باید از هم‌اکنون مقدمات چنین فضایی را برای سال آینده فراهم کنند./ایرنا

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *