مرحله دوم مبارزه با ملخ صحرایی در استان بوشهر پایان یافت

مرحله دوم مبارزه با ملخ صحرایی در استان بوشهر پایان یافت

آب و غذا

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: دومین مرحله از عملیات مبارزه با آفت ملخ صحرایی در این استان بدون هیچ گونه خسارت در حوزه زراعت و باغبانی با موفقیت پایان یافت.

خسرو عمرانی افزود: در دومین مرحله از ریزش آفت ملخ صحرایی در سال زراعی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ که از پنجم فروردین ماه در شهرستان‌های گناوه، دیلم، بوشهر و دشتستان گزارش شد با رفع آلودگی از یکهزار و ۸۵۴ هکتار از سطح مزارع و باغ‌های این استان به پایان رسید.

هرچند مبارزه با ملخ‌های بالغ به پایان رسیده اما گروه‌های ردیاب همچنان در منطقه حاضر هستند تا در صورت بیرون آمدن پوره های ملخ (نوزاد) با آنان مقابله شود.

در نخستین ریزش آفت ملخ صحرایی استان بوشهر در سال زراعی جاری مبارزه در سطح ۱۸۵ هکتار از عرصه‌های استان بوشهر انجام شد و با توجه به مبارزه به موقع و موثر با این آفت، خسارت ناشی از آن در بخش کشاورزی صفر بود.

بیشترین سطح مبارزه با آفت ملخ صحرایی در شهرستان گناوه با ۸۷۷ هکتار و در دیلم با ۸۰۷ هکتار انجام شده‌است.

همچنین عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در شهرستان بوشهر در سطح ۱۰۰ هکتار و دشتستان نیز ۷۰ هکتار انجام شد.

سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر ۳۰ هزار تن سم، ۱۰۰ دستگاه سمپاش و ۶۰ اکیپ ردیابی و پایش برای مقابله با آفت ملخ صحرایی تامین کرده‌است.

سمپاشی‌ها به صورت زمینی و با استفاده از ابزارهایی مانند ulv پشت وانتی، توربولاینر، پشت تراکتوری لانس دار انجام شده و سم‌های مورد استفاده نیز دلتامترین و ملاتیون است.

در سال ۹۷، در سطح ۱۰۴ هزار هکتار و در سال ۹۸ نیز ۴۳ هزار هکتار مبارزه با آفت ملخ در استان بوشهر انجام شد.

ملخ صحرایی از جمله گونه‌های سبزه خوار به شمار می‌رود و اگر به جمعیت طغیانی برسد خطرناک است به همین دلیل کشاورزان در هر منطقه‌ای که جمعیتی از ملخ‌ها را مشاهده کردند، مسئولان جهاد کشاورزی منطقه را برای پایش و سمپاشی با خبر سازند.

در زمان حاضر، سازمان خواروبار جهانی (فائو) بیشتر هشدارها را برای استان‌های بوشهر، خوزستان و هرمزگان اعلام کرده‌است که به همین دلیل مدام در حال پایش هستیم تا به محض ورود ملخ پس از شناسایی مناطق ریزش، عملیات مبارزه را آغاز کنیم.

ملخ صحرایی یکی از خطرناکترین آفت‌های نباتی است و یک ملخ ماده در طول دوره رشد خود می‌تواند ۲۵۰ تا ۳۰۰ تخم بگذار و هر روز معادل وزن خود از گیاهیان زراعی، باغی و مرتعی تغذیه کند و هر سال رفتار متفاوتی از خود نشان داده و باعث غافل‌گیری می‌شود./ایرنا

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *