۲۱۰ هکتار از اراضی ملی گیلان رفع تصرف شد

۲۱۰ هکتار از اراضی ملی گیلان رفع تصرف شد

آب و غذا

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: امسال ۲۱۰ هکتار از اراضی ملی این استان رفع تصرف شده است.

سرهنگ محمد قربانی لرد اظهار داشت: این میزان از اراضی ملی استان گیلان در قالب ۷۸۵ فقره پرونده رفع تصرف شده است.

وی با اشاره به برنامه و اقدامات پیشگیرانه سال جاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان در ارتباط با رفع تصرفات گفت: بر اساس این دورنما باید در سال جاری از هرگونه تصرف جدید در اراضی ملی جلوگیری شود.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان تاکید کرد: در این ارتباط از ظرفیت نیروهای حفاظت اداره کل منابع طبیعی، همیاران طبیعت، تشکل های مردم نهاد و دهیاری ها بهره گرفته خواهد شد.

سرهنگ قربانی با بیان اینکه بیشترین تعرض به اراضی ملی در مناطق گردشگرپذیر انجام می شود، افزود: طبق اقدامات انجام شده تا حد بسیاری دست غیربومی ها و حتی بومیان از تعرض به اراضی ملی گیلان کوتاه شده است.

وی با اشاره به فروش زمین از سوی برخی از روستائیان در حاشیه جنگل ها و مراتع طی سال های قبل گفت: امسال با اقدامات انجام گرفته و آگاه سازی روستائیان میزان فروش زمین کاهش چشمگیر داشته است.

فرمانده یگان حفاظت همچنین با تشریح اقدامات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان در بخش کشفیات و مبارزه با قاچاق چوب افزود: با برنامه های پیشگیرانه، اجرای مانورهای مختلف و حمایت مراجع قضائی توانستیم ۳۲۲ مترمکعب چوب قاچاق کشف کنیم.

کاهش ۸۰ درصدی حریق جنگل‌های گیلان

سرهنگ قربانی با اشاره به کاهش حریق جنگل ها و مراتع گیلان اظهار داشت: امسال ۳۲ فقره حریق در مساحت ۱۴.۵ هکتار جنگل اتفاق افتاد که تقریباً همگی سطحی بوده و آسیبی به درختان نرسیده است.

سال گذشته طی همین مدت در مجموع ۶۸ مورد در ۸۶ هکتار از جنگل های استان گیلان حریق داشتیم که با برنامه های آموزشی میزان حریق در سال جاری کاهش یافته است.

وی از مردم گیلان خواست تا در صورت مشاهده آتش در جنگل ها و مراتع و تصرفات در اراضی ملی با شماره ۱۳۹ یا ۱۵۰۴ تماس گیرند تا نیروهای اداره کل حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان اقدامات لازم را انجام دهند./ایرنا

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *