واردات نخود متوقف شود

واردات نخود متوقف شود

آب و غذا

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه باتاکید بر اینکه باید بر قیمت نخود نظارت شود، گفت: به منظور حمایت از تولیدکننده داخلی باید واردات نخود را متوقف کرد.

محسن دارابی در نشست کارشناسی صادرات نخود که در سازمان صمت کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه شورای ملی نخود باید قدرت تعیین‌کنندگی قیمت نخود را داشته باشد و بر قیمت‌ها نظارت کند، اظهارداشت: باید یا واردات نخود قطع شود و یا تعرفه واردات نخود آن‌قدر بالا برود که قابل‌ رقابت با تولیدات داخلی نباشد.

رییس سازمان صمت با بیان اینکه کرمانشاه ۳۵ درصد تولید نخود کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: سال‌های گذشته تمام استان‌ها از کرمانشاه نخود خریداری می‌کردند، اما واردات نخود باعث شد بازارهای داخلی را هم تقریباً از دست بدهیم.

دارابی با بیان اینکه سالانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار هکتار در کشور زیرکشت نخود می رود که ۳۰۰ هزار تن محصول دارد، گفت: پیش بینی می شود که امسال بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تن نخود از مزارع سطح استان کرمانشاه برداشت شود.

۴۰ هزار تن از نخود تولیدی کرمانشاه در استان مصرف‌، هفت هزار تن صادر و ۶۳ هزار تن در دیگر استان‌ ها مصرف می‌شود.

دارابی به آمار صادرات نخود اشاره کرد و افزود: سال گذشته بیش از ۱۴ میلیون و ۴۴۷ هزار دلار نخود به کشورهای پاکستان، افغانستان، عراق، امارات، آذربایجان، آلمان، قطر، مالزی، سنگاپور، بلغارستان، آلبانی، کانادا، اوکراین و هلند صادر شد.

در سه ‌ماهه نخست امسال نیز بیش از یک میلیون و ۹۹۲ هزار دلار نخود به کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، آلمان، کانادا، مالزی، بحرین و انگلستان صادر شده است.

نخود ایران به واسطه شیوع بیماری کرونا بازار خود را از دست‌ داده‌ است و اکنون پاکستان و افغانستان خریداران عمده نخود ما هستند./ایرنا

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *