۴٠٠ هکتار از زمین‌های کشاورزی ایرانشهر به کشت کلزا اختصاص یافت

۴٠٠ هکتار از زمین‌های کشاورزی ایرانشهر به کشت کلزا اختصاص یافت

آب و غذا

مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر در جنوب سیستان‌وبلوچستان گفت: امسال افزون‌بر ۴٠٠ هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان به زیرکشت دانه روغنی کلزا رفته است.

مجید فیاضی اظهارداشت: ایرانشهر از مناطق مستعد کشت کلزا در سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود بطوری هر ساله کشاورزان بخشی از اراضی خود را به کشت این محصول اختصاص می‌دهند. 

این گیاه می‌تواند در تناوب با زراعت گندم و جو قرار گرفته و از تراکم بیماری‌ها، آفات و علف‌های هرز بکاهد. 

با برگزاری کلاس‌های آموزش گروهی، آموزش‌های چهره به چهره، ترویج مزایای کشت کلزا، اقتصادی بودن محصول، مزایای تناوب در کشت محصولات زراعی و مزایای کنترل آفات و علف‌های هرز زمین‌های منطقه، زمینه کشت مناسب کلزا فراهم شده است.

کشت کلزا در ایرانشهر از اواسط آبان شروع می‌شود و تا پایان آذر ادامه دارد. 

فیاضی متوسط برداشت دانه روغنی کلزا در هر هکتار از زمین‌های ایرانشهر را ۱.۵ تن ذکر کرد و افزود: پیش‌بینی می‌شود از این سطح حدود ٧٠٠ تن محصول برداشت شود. 

تاکنون بیش‌از سه تن بذر اصلاح شده کلزا، افزون‌بر ۶٠٠تن کود شیمیایی و یکهزار لیتر سم بین کشاورزان کلزا کار ایرانشهر توزیع شده است.

فیاضی با بیان اینکه کار برداشت کلزا در ایرانشهر از نیمه دوم فروردین تا پایان اردیبهشت ادامه دارد گفت: بیش‌از ٢٠٠ نفر در کار کاشت و برداشت کلزا در این شهرستان مشغول بکار هستند.

با توجه به ارزش غذایی کلزا که حاوی ۴۰ تا ۴۵ درصد روغن، ۱۷ تا ۲۶ درصد پروتئین و کنجاله آن حاوی ۵۰ درصد پروتیین است، کاشت این گیاه مفید و استراتژیک با مصرف آب اندک در صنعت روغن در دستور کار مدیریت جهادکشاورزی ایرانشهر قرار گرفته است./ایرنا

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *